Samochody

ABC motoryzacji – typowe wady lakiernicze aut

Lakiernictwo to duża sztuka, która wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i podejścia. Niestety czasem powłoki na karoserii mogą ulegać uszkodzeniu i czasem jest to wina źle przygotowanego podłoża lub niewłaściwej aplikacji lakieru na powierzchnię. Przyczyną może być także nieprawidłowe suszenie czy nieodpowiednie warunki pracy. Jakie są najczęstsze wady lakiernicze w samochodach?

Efekt mory 

Niestety jedną z częściej występujących wad lakierniczych, jest tzw. pomarańczowa skórka, czyli efekt mory. Powstaje wówczas, gdy nie wyleje się porządnie danej warstwy lakieru, zwłaszcza tego bezbarwnego. Innym powodem jest zastosowanie podczas lakierowania nieodpowiedniego ciśnienia powietrza.

Zdarza się ponadto, że lakier ma niewłaściwą lepkość. Nie zdarza się to oczywiście w renomowanych miejscach, takich jak GOLEMO. Dlatego jeśli chcesz uniknąć podobnych błędów lakierniczych, warto wybierać sprawdzonych fachowców.

Jeszcze inną przyczyną efektu mory jest za niska temperatura pomieszczenia oraz zła dysza pistoletu lakierniczego.

Zważenie się powłoki lakierniczej

Bardzo nieestetycznie wygląda lakier, który się zważył. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Może chodzić na przykład o zbytni pośpiech przy procesie schnięcia głębszych warstw lakieru. Innym powodem jest nieprawidłowe dobranie podkładu, na przykład nierekomendowanego przez producenta.

Zważenia można oczywiście uniknąć, ale w tym celu trzeba odpowiednio dobierać grunt i bezwzględnie przestrzegać czasu odstępu między kolejnymi etapami. A to, po raz kolejny, wiąże się z doborem odpowiednich specjalistów, którzy dadzą gwarancję jakości usługi.

Błędy związane z aplikacją powłok

Mowa tutaj o takich niechcianych „efektach” jak rybie oczka, rysy szlifierskie, gazowanie, osiadanie czy zacieki. Przyczyną wszystkich tych błędów jest niestaranność przy nakładaniu powłok lakierniczych i nieprzestrzeganie podstawowych reguł technologicznych właściwych dla procesu lakierowania.

Przede wszystkim, lakiernicy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że dla różnych materiałów przewidziane są też różne procedury pracy. Inaczej przebiegają takie czynności jak oczyszczanie, szlifowanie czy nakładanie kolejnych warstw substancji. Dlatego najbardziej rekomendowane usługi lakierowania mają swoją cenę, bo zawiera się w niej wiedza na temat poszczególnych procesów technologicznych.

Z pewnością duże znaczenie dla końcowego rezultatu mają także odpowiednie warunki pracy, na przykład panująca w danym warsztacie temperatura, czystość sprężonego powietrza itd.