Samochody

Awaryjne otwieranie pojazdu. Etapy działania

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie to czarny scenariusz, którego wolałby uniknąć każdy kierowca. Jeżeli jednak nie ma możliwości normalnego dostania się do pojazdu, wówczas konieczne okazuje się jego awaryjne otwarcie. W przypadku starszych aut, sprawa jest zazwyczaj bardzo prosta, a specjalista potrzebuje zaledwie kilku minut. Jednak jak wygląda awaryjne otwieranie współczesnych samochodów? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – kiedy najczęściej dochodzi do takiej sytuacji?

Zdecydowana większość kierowców nigdy nie zastanawiała się co zrobić, jeśli zatrzasną kluczyki lub kartę w samochodzie. Jak zauważają specjaliści z takich firm jak CUBE Transport 24h, wbrew pozorom o taką sytuację wcale nie jest trudno. Wystarczy zostawić na siedzeniu kluczyki i zamknąć drzwi. Nowe samochody mają często funkcję automatycznego zamykania, dlatego jeżeli usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że zamek się zamknął, a klucze zostały w środku.

Czego nie robić w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie?

Wielu kierowców w momencie, kiedy zatrzasną swoje klucze, podejmuje nieracjonalne decyzje i na własną rękę próbuje otworzyć samochód. Przede wszystkim nie należy niczego wkładać do zamka — można w ten sposób jedynie uszkodzić mechanizm lub zniszczyć wkładkę. Awaryjne otwieranie drzwi za pomocą kawałka drutu to sposób, który działa, ale jedynie w filmach. Wyjściem z sytuacji są trzy sposoby:

  • otwieranie na tak zwany wieszak,
  • wybicie szyby — w ostateczności,
  • wezwanie specjalisty.

Dlaczego warto wezwać specjalistę od awaryjnego otwierania pojazdu?

Wybicie szyby w samochodzie to dość kosztowna decyzja. Samodzielne próby otwarcia pojazdu za pomocą drutu również nie należą do rozsądnych działań. Często można w tym przypadku uszkodzić np. karoserię pojazdu. Najlepszym z możliwych rozwiązań jest wezwanie specjalisty, który szybko i sprawnie otworzy każdy zamek. Wyspecjalizowane firmy oferują swoje usługi na terenie całego kraju. Po przyjeździe na miejsce specjalista jest w stanie otworzyć pojazd nawet w kilka minut.

Jakie są koszty awaryjnego otwierania samochodu?

Ceny związane z usługą awaryjnego otwarcia samochodu zależą od wielu czynników. Podstawowymi wyznacznikami są między innymi:

  • model samochodu,
  • sposób otwarcia,
  • godzina usług.

Koszt takiej usługi zaczyna się już od 150 złotych wzwyż. Ostateczna decyzja dotycząca ceny zazwyczaj może być podana przez specjalistę po wstępnym obejrzeniu samochodu.