Budownictwo

Budowa żurawi HDS. Charakterystyka konstrukcji

Żuraw HDS zalicza się do grupy urządzeń przeładunkowych specjalnego przeznaczenia. Ze względu na swoją budowę jest w stanie docierać w wiele miejsc, wykonując działania niedostępne dla innych dźwigów. Podlega on przepisom Urzędu Dozoru Technicznego. Na szczególną uwagę zasługują samochody z HDS, czyli auta ciężarowe wyposażone w wysięgnik. Co warto wiedzieć na ich temat.

HDS – czym dokładnie jest?

HDS to skrót oznaczający hydrauliczny dźwig samochodowy. Nazywany jest także żurawiem przenośnym lub przeładunkowym. Jeśli natomiast chodzi o definicję proponowaną przez UDT, to maszyny HDS uznaje się za dźwignice zamontowane na samochodach ciężarowych.

Budowa standardowego żurawia HDS

Jak wygląda konstrukcja żurawia HDS? Maszyna ta składa się z elementów stałych i zmiennych. Te drugie używane są w zależności od tego, jakie zadania wykonuje urządzenie.

Do standardowych komponentów HDS zaliczają się:

  • podpory (które zapewniają stabilność powierzchniową, równoważąc ciężar),
  • podstawa żurawia (swego rodzaju platforma do osadzenia),
  • kolumna żurawia (element pionowy, który łączy platformę z wyciągiem),
  • wysięgnik (część ruchoma).

Popularnym, chętnie wybieranym przez klientów rodzajem konstrukcji, jest auto z ramieniem wysięgnika montowanym tuż za kabiną kierowcy. Właśnie tego typu rozwiązania oferowane są w firmie Usługi dźwigowe Piotr Rybacki.

Czasem tylna część wozu wyposażona jest także w skrzynię do ładowania towarów.

Samochody z HDS – charakterystyka

We flocie specjalistycznych firm znajdują się między innymi samochody z HDS, a konkretniej – auta ciężarowe wyposażone w wysięgnik. Ich ramiona można dodatkowo doposażyć w oprzyrządowanie. Zalicza się do niego na przykład chwytaki, które sprawdzają się do przenoszenia załadunku z miejsca na miejsce, na przykład w leśnictwie. Ogromną zaletą takich maszyn jest ich zwrotność. Jest ona porównywalna z tą oferowaną przez dźwigi samojezdne.

Ogólnie rzecz biorąc, samochody z HDS sprawdzą się podczas realizacji inwestycji budowlanych. Niezastąpione w kontekście wykonywania prac rozbiórkowych oraz precyzyjnych robót instalatorskich. Korzysta się z nich również przy ładowaniu i transporcie sporych gabarytów.

Czy warto inwestować w wynajem tego typu samochodów? Jak najbardziej. Opłaca się to z punktu widzenia realizacji dużej inwestycji budowlanej. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na dużej zwrotności, dźwiganiu sporych gabarytów i wysokim wysięgu.