Charakterystyka mobilnych zbiorników do AdBlue
AdBlue to specjalny rodzaj płynu, którego głównym zadaniem jest oczyszczanie spalin. Nie stanowi on jednak uzupełnienia do paliwa. To osobna ciecz, która mieszana jest już bezpośrednio ze spalinami. Płyn AdBlue wlewa się do odrębnego zbiorniczka, a w celu odróżnienia odznacza się go niebieskim korkiem. Zastanawiasz się, czy jest możliwość magazynowania płynu AdBlue? Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat.
Czym dokładnie jest płyn AdBlue i za co odpowiada?
Pomimo swojej nazwy, AdBlue to bezbarwny preparat, który jest nietoksyczny. W jego składzie znajdują się:
- mocznik (32,5%),
- woda demineralizowana (67,5%).
Podczas pracy silnika stosunkowo niewielka część płynu AdBlue jest wtryskiwana do spalin, bezpośrednio w układzie wydechowym. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak FHU MiM, przy udziale wysokiej temperatury oraz obecnego w cieczy mocznika, wszelkie szkodliwe tlenki azotu zamieniane są w amoniak oraz dwutlenek węgla. Następnie elementy te trafiają do SCR, czyli do selektywnej redukcji katalitycznej, gdzie powstają z nich nieszkodliwe dla otoczenia cząstki wody oraz azotu.
Zbiorniki mobilne do płynu AdBlue – wymagania i charakterystyka
AdBlue jeszcze do niedawna wykorzystywano wyłącznie w samochodach ciężarowych oraz autobusach z silnikiem diesla. Jednak technologia ta powoli stała się standardem w pojazdach osobowych. Płyn można zatankować na stacjach benzynowych, które mają stanowisko dla samochodów ciężarowych. To tam znajduje się specjalny dystrybutor z tą substancją. W celu zmagazynowania większej ilości środka należy stosować się do specjalnych zaleceń. Nie można wlać go np. do klasycznego kanistra. Przechowywanie tej cieczy dozwolone jest wyłącznie w specjalnych zbiornikach na AdBlue.
Magazynując AdBlue, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na samą temperaturę. Rozwór ten nie toleruje temperatury niższej niż 0° oraz większej niż 30°C. Poniżej –11°C AdBlue zamarza. Specjalnie zaprojektowane zbiorniki mają za zadanie chronić płyn przed promieniami słonecznymi oraz zanieczyszczeniami, takimi jak kurz czy pył. Nawet niewielkie ilości elementów obcych mogą spowodować, że AdBlue ulegnie zanieczyszczeniu.
Sam roztwór ma również właściwości korozyjne, dlatego też naczynie do jego przechowywania powinno być wykonane z materiału odpornego na tego typu zagrożenie oraz na uszkodzenia mechaniczne. Zbiorniki mobilne dodatkowo wyposażone są w specjalną pompę membranową, przy pomocy której można w wygodny sposób dozować odpowiednią ilość roztworu.