Budownictwo

Czy bramy automatyczne mogą otwierać się na zewnątrz działki?

Bramy automatyczne w świetle obowiązującego prawa nie mogą się otwierać na zewnątrz działki. Celem takiego założenia jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konieczność wprowadzenia udogodnień dla niepełnosprawnych. Brama wjazdowa powinna otwierać się zatem w taki sposób, aby nie wychodzić poza obręb działki.

Jaką bramę automatyczną wybrać?

Prawo budowlane jasno określa parametry bram na posesjach. Szerokość światła wjazdu wedle obowiązującego prawa powinna wynosić minimum 2,4 m, a maksymalna szerokość skrzydła to 3 m. Brama powinna być dokładnie dopasowana do dostępnej przestrzeni, a to oznacza, że właściciele małych posesji powinni decydować się na bramy przesuwne, które otwierają się wzdłuż ogrodzenia. Dysponując większym terenem, najlepszym wyborem będzie montaż bramy rozwieranej.

Bramy przesuwne składają się z pojedynczego skrzydła przesuwanego na systemie samonośnym lub na szynie. Skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, umożliwiając wjazd. Napędy do bram przesuwnych pozwalają na ich zdalne otwieranie za pomocą pilota. Automatyka powinna być dopasowana do potrzeb użytkowych oraz ciężaru bramy.

Wrota bramy rozwieranej otwierają się do wnętrza działki. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż bramy o świetle wjazdu wynoszącym 4 m, co pozwoli na swobodny wjazd nawet dużych aut dostawczych. Jak podkreślają specjaliści z firmy Motorline, system napędu powinien być dokładnie dobrany do częstotliwości otwierania bramy, długości i ciężaru skrzydeł, co decyduje o mocy i wielkości siłownika. Prawidłowo dobrany osprzęt wpływa na szybkość zużywania się mechanizmu.

Montaż bramy posesyjnej w świetle obowiązujących przepisów

Brama powinna być dokładnie dopasowana do specyfiki terenu. Sposób jej otwierania powinien uwzględniać ilość potrzebnego miejsca, co w świetle obowiązującego prawa jest kluczowym parametrem wyboru systemu otwierania. Wykonanie bramy automatycznej otwieranej na zewnątrz działki może powodować konsekwencje w postaci mandatu. Brama przesuwna z kolei nie może wystawać poza obrys posesji.

Wymagania z zakresu bezpieczeństwa

Progi i podjazdy powinny być skonstruowane w sposób umożliwiające swobodne z nich korzystanie przez osoby na wózkach inwalidzkich. Furtkę należy ulokować w miejscu niezasłanianym przez otwarte wrota bramy. Każda brama powinna być wyposażona w fotokomórkę i lampę ostrzegawczą, co ma wpływ na bezpieczeństwo przechodniów. Oprócz tego automatyka do bram powinna być zaprojektowana z uwzględnieniem funkcji awaryjnego otwierania, czyli możliwości ręcznego otwarcia bramy w razie awarii prądu.