Samochody

Czy da się wymienić kabinę w ciągniku rolniczym?

Kabina to bardzo ważny element ciągnika i wielu rolników zastanawia się nad ulepszeniem tego elementu. Często w grę wchodzi nawet wymiana kabiny. Czy da się to zrobić i czy w ogóle warto? Sprawdź nasz artykuł, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące kabin w ciągnikach rolniczych.

Po co wymieniać kabinę w ciągniku?

Czy da się wymienić kabinę w ciągniku rolniczym? Na to pytanie odpowiadamy od razu – da się. Jeśli chodzi o pojazdy mechaniczne, można wymieniać praktycznie wszystko. Tylko czy zawsze jest to opłacalne? Cóż, wymiana kabiny w ciągniku rolniczym jest droga. Jednak wielu rolników intensywnie o tym myśli. Dlaczego? Przede wszystkim warunkuje to leciwość ciągnika oraz jego bardzo słabe wygłuszenie wewnątrz. Nowoczesne traktory są odpowiednio zaizolowane po bokach czy z dołu, dzięki czemu praca w nim przez wiele godzin jest bardziej komfortowa. Trudno sobie bowiem wyobrazić jazdę traktorem przez cały dzień, w którym słychać intensywną pracę maszyny. A przecież są nowoczesne kabiny, na przykład do ciągników Massey Ferguson, które doskonale wszystko wygłuszają. Dzięki temu praca jest wygodniejsza, a w środku można nawet słuchać radia. W ciągnikach sprzed kilkudziesięciu lat nie jest to możliwe. Choć warto pamiętać, że niektóre maszyny nie mają kabiny wcale. Mowa tutaj oczywiście o bardzo starych traktorach. Obecnie rozwinięta technologia i zaawansowane elektryczne oraz hydrauliczne rozwiązania wręcz wymuszają stosowanie kabiny przede wszystkim jako osłonę.

Jeśli nie wymiana kabiny, to co innego?

Tanie kabiny do ciągników rolniczych zaczynają się od około 2,5 tys. złotych, jednak są to oczywiście stare i słabo wygłuszone modele. Najdroższe kabiny to natomiast koszt od 10 tys. do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Posiadają one jednak wszystko, co można mieć w ciągniku. Chodzi o pełne oświetlenie, miejsce na radio, klimatyzację czy nagrzewnicę, a także wycieraczki ze spryskiwaczami, szyberdach, uchylne okna oraz wygodne, tapicerowane wnętrza. Jednak czy jest jakaś alternatywa do wymiany kabiny? Oczywiście. Jak mówi specjalista ze sklepu Agropol24 – części do maszyn rolniczych:

Kabinę rolniczą zawsze można nieco unowocześnić. Największą bolączką starych modeli jest słaba szczelność. Jak temu zaradzić? Można uszczelnić szyby, dach, ściany i podłogę na przykład matami bitumicznymi. Głównym źródłem hałasu w ciągniku jest układ napędowy, dlatego wygłuszenie podłogi może naprawdę dużo pomóc.

Nasz rozmówca wspomniał jednak, że jeśli kabina jest leciwa, to wszelkie unowocześniania mogą nie wystarczyć. Często pęknięć, dziur czy ogólnego stanu technicznego nie można przeskoczyć, a jedynym wyjściem jest nowa kabina do ciągników.

Idealna kabina w ciągniku, czyli?

Idealna kabina w ciągniku jest odpowiednio wygłuszona i posiada odpowiednie systemy amortyzacyjne tłumiące wibracje. Poza tym jest przestronna i posiada szerokie drzwi. Zapewnia maksymalnie dobrą widoczność, która wpływa na bezpieczeństwo operatora oraz osób znajdujących się w pobliżu. Ponadto praca w niej jest komfortowo, jednak zazwyczaj zasługa należy do dodatkowych akcesoriów. Jakich? Ciągnik rolniczy warto wyposażyć w:

  • klimatyzację,
  • radio,
  • pneumatyczny, wentylowany i obracany fotel,
  • regulowane lusterka zewnętrzne,
  • przekładnie biegowa o płynnej pracy.