Czy oddanie auta do kasacji wiąże się z wydatkami?
Złomowanie auta wiąże się z różnymi formalnościami. Najważniejszym etapem jest oddanie samochodu do stacji demontażu pojazdów, w której otrzymuje się pieniądze za zezłomowane auto. Jeżeli odda się tam auto niekompletne, możliwe jest pojawienie się różnych dodatkowych kosztów. Jakie to koszta? Czy da się ich uniknąć? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Jak przebiega złomowanie auta?
Złomowanie aut składa się z kilku etapów. Pierwszym jest oddanie auta do stacji demontażu pojazdów (lub złomowiska), w której nastąpi zezłomowanie samochodu. Legalne punkty mają odpowiednie pozwolenia na działalność tego typu od wojewody. Samochód można odstawić do stacji samodzielnie lub za pośrednictwem lawety (niektóre złomowiska oferują darmowy transport lawety na określonym obszarze).
Na stacji demontażu, po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, następuje rozliczenie za złomowanie. To wtedy określana jest stawka, jaką otrzyma dawny właściciel za zezłomowane auto. Liczy się ją za każdy kilogram (około 10 zł za kg).
Po odstawieniu samochodu każdy kierowca otrzymuje tzw. zaświadczenie o kasacji (znajduje się w nim m.in. oświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu), dzięki któremu może spokojnie wyrejestrować pojazd w urzędzie oraz zrezygnować z polisy ubezpieczeniowej.
Sprawdzonym i docenianym przez klientów złomowiskiem jest Skup Samochodów za Gotówkę. Pracownicy zajmują się tutaj nie tylko złomowaniem aut, ale także skupem samochodów i złomu, sprzedażą złomu stalowego i pojazdów używanych.
Jakie koszty własne można ponieść za złomowanie?
Jeżeli pojazd, który zostanie oddany do kasacji, posiada wszystkie części, dawny właściciel nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych – wręcz zyskuje dodatkową gotówkę. Kwotę za samochód oblicza się na podstawie masy pojazdu (powinna wynosić ona minimum 90% wagi, opisanej w dowodzie rejestracyjnym). Kierowca zwykle dostaje około kilkuset złotych.
Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku samochodu niekompletnego. Stacja ma prawo doliczyć dodatkową opłatę za każdy brakujący kilogram. Wielkość sumy uzależnia się głównie od typu i miejsca położenia złomowiska, jednak zwykle waha się ona w granicach 1-10 zł. To właśnie ona jest jedynym wydatkiem kierowcy, jaki może on ponieść w stacji demontażu pojazdów.
Wielu kierowców, aby uniknąć dodatkowej opłaty, decyduje się samemu sprzedać niektóre części. Należy uważać na takie rozwiązanie, ponieważ może być ono uznane za nielegalne. Jedyną prawidłową i legalną opcją jest oddanie auta do stacji demontażu pojazdów.