Czy sami możemy używać taśm do oklejania?

Taśmy do tapingu stosuje się w tramach metody kinesiotapingu. Technika plastrowania dynamicznego stosowana jest w celu uśmierzenia bólu oraz zmniejszenia obrzęków i opuchlizn. Odpowiednio zaaplikowane taśmy pozwalają na szybką rekonwalescencję po kontuzji oraz na wyleczenie wielu schorzeń. Czy z ich aplikacją każdy poradzi sobie samodzielnie?

Właściwości tape kinesio

Podstawową kwestią związaną z właściwym zastosowaniem plastrów jest wybór odpowiedniego rodzaju taśmy. Poszczególne tape kinesio mogą się bowiem różnić właściwościami. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, tejpy mogą występować w formie elastycznych plastrów lub sztywnych taśm, których zastosowanie znacząco się różni. Elastyczne tape kinesio zalecane są pomocniczo przy terapiach fizjoterapeutycznych, a sztywne tejpy wspomagają leczenie kontuzji, ponieważ mają działanie stabilizujące.

Taśmy do tapingu mogą być wykonane z bawełny, rzadziej z wiskozy i nylonu. Rodzaj materiału wpływa na ich elastyczność, a zatem inny jest zakres ich użycia. Różna może być także gramatura materiału, która przekłada się na grubość plastra.

Jak stosować taśmy do tapingu?

Plastry do oklejania stosuje w celu normalizacji napięcia mięśniowego, przywracaniu właściwego obiegu krwi i limfy, korekcji wad postawy oraz w ramach walki z dolegliwościami bólowym. Wyróżnia się kilka technik kinesiotapingu, które różnią się inną pozycją wyjściową oklejanego ciała, stopniem rozciągnięcia skóry oraz metodą leczenia. Definiuje się techniki mięśniowe, limfatyczne, więzadłowe, powięziowe, funkcjonalne i korekcyjne, które dokładnie określają sposób aplikacji plastrów oraz rodzaj taśm, który najlepiej sprawdzi się w leczeniu.

Samodzielne oklejanie jest możliwe, pod warunkiem wcześniejszej wizyty u specjalisty, który przekaże instrukcje prawidłowej aplikacji taśmy. Błędne oklejenie może bowiem powodować pogłębienie dysfunkcji oraz negatywnie wpłynie na mięśnie i stawy. Sposób przylepienia taśmy powinien dokładnie odpowiadać na dolegliwości i określone potrzeby lecznicze, dlatego nie warto eksperymentować, a wybraną metodę najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Taśmy do tapingu wymienia się średnio raz na tydzień. Pierwsza aplikacja powinna odbyć się pod nadzorem lekarza, który udzieli dokładnych wskazówek. Kolejne oklejanie można wykonać we własnym zakresie. Taśma powinna być wymiana częściej, niż jest zalecane, jeśli jej rogi zaczną odchodzić. Oznaczać to może bowiem utratę właściwości plastra.