Budownictwo

Elementy projektu instalacji klimatyzacyjnej

Złożone instalacje klimatyzacyjne, które pozwalają na zintegrowane działanie kilku klimatyzatorów w różnych pomieszczeniach, wymagają przygotowania odpowiedniego projektu. Jest on kluczowy w celu efektywnego działania całego systemu. Wyjaśniamy, z jakich elementów składa się projekt instalacji klimatyzacyjnej oraz kiedy jego przygotowanie jest niezbędne.

Jaka klimatyzacja wymaga przygotowania projektu?

Korzystanie z przenośnych klimatyzatorów nie wymaga przygotowania projektu. Klimatyzatory, które pozwalają na obniżenie temperatury w jednym pomieszczeniu lub małej kawalerce, są rozwiązaniem doraźnym. Z tego względu coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż rozbudowanych systemów klimatyzacji, które pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu lub całym domu.  Profesjonalny system klimatyzacji wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wykonania projektu technicznego, który pozwoli na jego właściwy montaż oraz efektywne działanie.

– Montaż systemu klimatyzacji typu Multi Split, a także klimatyzatorów kanałowych i kasetonowych wymaga opracowania dokumentacji projektowej. Jest ona niezwykle ważna dla prawidłowego działania systemu schładzania, a także pozwala na oszacowanie kosztów związanych z instalacją klimatyzacji – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

Z czego składa się projekt instalacji klimatyzacyjnej?

Projekt instalacji klimatyzacyjnej uwzględnia szczegółową część opisową, obliczeniową, techniczną oraz kosztorys. Każdy z tych elementów projektu musi zostać wykonany przez profesjonalistę z uwzględnieniem charakterystyki technicznej instalacji oraz planu technicznego domu lub mieszkania. Prawidłowo przygotowany projekt instalacji klimatyzacyjnej, powinien uwzględniać:

  • opis rozwiązań technologicznych związanych z zastosowaniem konkretnego systemu,
  • opis rodzaju jednostki centralnej i urządzeń klimatyzacyjnych,
  • opis lokalizacji urządzeń wchodzących w skład instalacji klimatyzacyjnej,
  • rysunki techniczne,
  • niezbędne obliczenia mocy chłodniczej urządzeń klimatyzacyjnych.

Co więcej, projekt instalacji klimatyzacyjnej powinien uwzględniać szczegółowe informacje na temat wartości funkcjonalnej oraz energetycznej elementów systemu.

Przygotowanie projektu instalacji klimatyzacyjnej oraz jej montaż najlepiej powierzyć profesjonalistom. Przygotowany projekt pozwala bowiem nie tylko na prawidłowy montaż urządzeń tworzących instalację klimatyzacyjną, ale także umożliwia dobór właściwego rozwiązania pod względem wydajności i kosztów związanych z korzystaniem z systemu. Nie mniej ważne jest w tym przypadku także bezpieczeństwo korzystania z klimatyzacji oraz jej żywotność.