Zdrowie i uroda

Główne zastosowanie leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne już od dawna cieszą się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele rodzajów tego typu preparatów, które można stosować w leczeniu wielu rodzajów dolegliwości. W naszym artykule dokładnie tłumaczymy, na czym polega homeopatia, jakie rodzaje składników znajdują się w lekach homeopatycznych oraz do leczenia, jakich dolegliwości najczęściej wykorzystuje się tego typu leki.

Na czym polega homeopatia?

Homeopatia to forma medycyny niekonwencjonalnej. W wykorzystywanych w leczeniu homeopatycznym lekach znajdują się wyłącznie w pełni naturalne składniki. Najczęściej są to składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub składniki mineralne. Z wybranych składników najpierw przygotowuje się tzw. prenalewki, czyli specjalne wyciągi wodno-alkoholowe, które później poddaje się wielokrotnemu rozcieńczeniu. Takie działania przebiegają zgodnie z określonymi regułami przy użyciu urządzenia zwanego dynamizatorem.

Samo leczenie homeopatyczne opiera się na indywidualnym, holistycznym podejściu do pacjenta. W leczeniu wykorzystywane są składniki, które w większych stężeniach mogłyby odpowiadać za powstanie danych objawów i dolegliwości. Głównym założeniem homeopatii jest bowiem „podobne leczyć podobnym”. Z założenia jednak leki homeopatyczne nie są stosowane w celu wyleczenia konkretnych chorób i schorzeń, tylko w celu leczenia ich objawów. Ich zastosowanie ma więc na celu przede wszystkim poprawę stanu zdrowia pacjenta i jego samopoczucia. Żeby leczenie mogło być w pełni skuteczne, musi być zachowane odpowiednia proporcja, czyli ilość i odpowiednie rozcieńczenie konkretnej substancji.

Jaki jest skład leków homeopatycznych?

Jak już wspomnieliśmy, w lekach homeopatycznych stosowane są wyłącznie składniki o pochodzeniu naturalnym. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z internetowej apteki homeopatycznej Apteka w Sieci:

W lekach homeopatycznych mogą się znajdować zioła i innego typu substancje pochodzenia roślinnego, różnego rodzaju pierwiastki i minerały, a także substancje pochodzenia odzwierzęcego. W niektórych lekach homeopatycznych wykorzystywane są nawet substancje, które są trujące, jednak po odpowiednim rozcieńczeniu nie są już w ogóle szkodliwe i mają już wyłącznie działanie wspomagające.

W jakich przypadkach można sięgnąć po leki homeopatyczne?

Według specjalistów leczenie homeopatyczne może być skuteczne m.in. w przypadku chorób alergicznych, w chorobach reumatycznych, a także w łagodzeniu objawów infekcji typowo sezonowych, m.in. ostrego przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok. Oprócz tego w aptekach dostępne są też leki homeopatyczne przeznaczone do leczenia infekcji i zapaleń układu moczowego, neuralgii, migren, biegunek, zaparć, choroby lokomocyjnej, a także wielu innych schorzeń. Jak więc widać leki homeopatyczne mają szerokie zastosowanie i mogą być stosowane w leczeniu wielu różnych chorób.