Ile kosztuje fotowoltaika? Jakie są możliwości sfinansowania?

Fotowoltaika to czyste źródło energii – panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń. Co więcej, można je poddać recyklingowi. Wytwarzanie prądu ze słońca nie zwiększa hałasu, co jest kolejnym plusem. Jednak największą zaletą jest fakt, że jest to energooszczędne oraz ekologiczne rozwiązanie.

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna w krajach wysoko rozwiniętych – to alternatywne źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska i zapewnia niższe rachunki za prąd. Coraz większe zainteresowanie budzi także w Polsce. Rośnie liczba osób, które decydują się na wymianę starego źródła zasilania i stawiają właśnie na ekologiczne panele słoneczne. Wyjaśniamy, czy to się nadal opłaca.

Czy warto zakładać fotowoltaikę?

Niedawno wszyscy odczuliśmy duży wzrost cen energii, a prognozuje się, że w perspektywie kilku kolejnych będzie drożej. Stary preferencyjny systemów opustów to przeszłość, ale nie jest to równoznaczne z tym, że fotowoltaika przestała być opłacalna.

Obowiązujący system – czyli net-billing – jest też w wielu innych państwach i nadal jest korzystny i opłacalny. W Polsce został wdrożony na przełomie marca i kwietnia. Teraz oraz w przyszłości cały czas warto zamontować panele słoneczne, bo nadal niosą one ze sobą szereg korzyści. Instalacja musi być jednak starannie zaprojektowana i dobrze zamontowana, by odpowiadała na potrzeby przyszłego prosumenta.

Jakie są główne zalety fotowoltaiki?

Fotowoltaika to dobrze dopracowana i wciąż udoskonalana technologia. Pozwala na osiągnięcie energetycznej niezależności i bezpieczeństwa pod kątem dostępu do energii. Dodatkowa możliwość uzyskania rezerwy energetycznej to główne zalety tego rozwiązania.

Domowa elektrownia słoneczna wyróżnia się też brakiem lub rzadką koniecznością przeprowadzenia konserwacji i napraw. Panele są raczej bezawaryjne, ale warto podejmować profilaktyczne sprawdzanie instalacji.

Co więcej, elektrownie słoneczne to konstrukcje, które nie mają wpływu na środowisko. Nowoczesna technologia zapewnia wydajność, elastyczność i niski ślad węglowy. Instalacje solarne nawet w pochmurne dni produkują energię, z kolei podczas dni pełnych słońca dają szerokie możliwości.

Dużym plusem jest też wysoka odporność na czynniki pogodowe, m.in. na wiatr, śnieg czy grad. Nie bez znaczenia jest też fakt, że panele dają nam maksymalny komfort obsługi, bo są w zasadzie bezobsługowe. Poza tym montaż takiej instalacji podnosi wartość nieruchomości. Co też ma znaczenie, montaż paneli jest możliwy na dachu, ale także na gruncie, jeśli na dachu nie ma dużo miejsca.

Czy panele słoneczne nadal się opłacają?

Opłacalności paneli zależy m.in. od ich wyboru oraz od jakości wykonania instalacji. Prawdą jest, że dla wielu osób jest to duża inwestycja. Nie należy jednak oszczędzać na osprzęcie – lepiej poszukać dofinansowania do instalacji. Wybór technologii i jakość wykonania paneli oraz właściwy montaż i serwisowanie to podstawa.

Ceny energii elektrycznej w 2023 roku będą o ponad 150% wyższe niż w 2022 roku. Dostępne są narzędzia wspierające odbiorców, ale to jedynie pomoc doraźna. Produkcja własnej energii z fotowoltaiki to opcja, która się opłaca – w dodatku można skorzystać z różnych dofinansowań do paneli.

W Polsce jest około 1,16 mln prosumentów – dane z października 2022 roku. Duża część to właściciele instalacji fotowoltaicznych przydomowych. Teraz większe wsparcie mają móc otrzymać nie tylko gospodarstwa domowe, ale też sektor biznesowy i mieszkalnictwa. To ważne, by zadbać o konkurencyjność polskiej gospodarki.

Dowiedz się więcej, ile kosztuje fotowoltaika, a także przeczytaj o innych ekologicznych sposobach ocieplania domu na inwestuj-profesjonalnie.pl.

Możliwości dofinansowania do fotowoltaiki

W 2023 roku zakres wsparcia może być szerszy – dostępne będą też dotacje do fotowoltaiki z unijnego budżetu. Są także nowe programy wsparcia i wyższe stawki w już znanych dotacjach. Na koniec 2022 roku nastąpiły ważne zmiany w kluczowych programach – Mój Prąd i Czyste Powietrze.

W pierwszym z nich dotacja na panele słoneczne jest o 2000 zł wyższa niż w 2022 roku, a w Czystym Powietrzu dotacja może wynieść aż 15 000 zł. Poza tym ciekawą opcją jest EnIKS, czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowiska 2021–2027. Jest to kontynuacja Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budżet programu to ponad 24 mld euro. Warto sprawdzić też szczegóły m.in. programu FENG, zapoznać się z możliwościami dotacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy, są też Regionalne Europejskie Fundusze 2021–2027.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła

  • https://fotowoltaikaonline.pl/zalety-energii-slonecznej
  • https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-dofinansowanie-2023-lista-aktualnych-dotacji/