Firma

Jak oznaczać ciągi komunikacyjne na parkingach?

Można wyróżnić dwa sposoby oznaczania ciągów komunikacyjnych: oznakowanie poziome i pionowe. W przypadku pionowego oznakowania rzecz tyczy się znaków drogowych, czyli postawionych na stalowej odnodze tablicach. Jeżeli chodzi o oznakowanie pionowe, można zaliczyć tu wszystkie linie i znaki namalowane lub oznaczone w inny sposób na ulicy lub na płycie, gdzie można zaparkować. Jak można oznaczyć ciągi na parkingach?

Oznakowanie poziome ciągów komunikacyjnych na parkingach

W przypadku parkingów najważniejsze oznakowanie dotyczy ciągów komunikacyjnych widocznych na asfalcie. Obowiązkiem kierowcy jest dostosowanie się do oznaczonych linii parkowania, a także poruszania się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem jazdy. Konieczne jest także zwracanie uwagi na to, czy dane miejsce parkingowe jest dla wszystkich użytkowników czy użytkowników specjalnych, czyli np. osób niepełnosprawnych czy kobiet w ciąży. Linie zazwyczaj wykonuje specjalna maszyneria, która naładowana jest białą farbą drogową. Do oznakowania ciągów komunikacyjnych na parkingu służy także specjalna samoprzylepna taśma w żółto-czarne lub biało-czerwone pasy.

Znanym i coraz popularniejszym sposobem oznaczania ciągów jest również stosowanie szklanych mikrokulek refleksyjnych, które mają właściwości odblaskowe. Połączeniem odblaskowych mikrokulek i wysokiej trwałości utwardzacza jest masa chemoutwardzalna, którą używa się szczególnie w przypadku ruchliwych miejsc. Jako odblaski stosuje się także punktowe „kocie oczka”. Miejsca parkingowe wyznaczają natomiast ograniczniki parkingowe.

Oznakowanie pionowe ciągów komunikacyjnych na parkingach

Jak już wspominano, oznakowanie pionowe to głównie znaki drogowe. Wykonuje się je zazwyczaj z blachy ocynkowanej albo aluminiowej. Muszą być one wyjątkowo odporne na akty wandalizmu i wszelkie uszkodzenia. W przypadku parkingów nie używa się ich zbyt wielu. Zazwyczaj są to znaki informacyjne czy znaki nakazu.

Firma Andros zajmuje się produkcją oznakowania dla parkingów, czyli m.in. barierek, słupków, blokad parkingowych, ograniczników parkingowych czy taśm do oznaczania ciągów komunikacyjnych. Odpowiada ona także za wyrób znaków drogowych. To firma rzetelna z dużym doświadczeniem i ugruntowaną na rynku pozycją. Jej produkty są trwałe i wysokiej jakości.

Każdy parking powinien mieć wyznaczone ciągi komunikacyjne, aby użytkownikom lepiej się po nich poruszało. To dlatego warto zainwestować w nowoczesne farby i ograniczniki parkingowe do oznaczeń poziomych, a także znaki drogowe do oznaczeń pionowych.