Firma

Jak podajniki taśmowe współpracują z liniami do chleba?

Urządzenia i linie produkcyjne stosowane w zakładach przemysłowych odgrywają ogromną rolę w ułatwianiu codziennej pracy. W końcu tyle czynności za człowieka mogą zrobić maszyny! Jednym z bardziej przydatnych urządzeń jest podajnik taśmowy wykorzystywany w wielu firmach, w tym również zakładach piekarniczych i cukierniczych. W jaki sposób podajniki taśmowe współpracują z liniami do produkcji chleba oraz pozostałymi urządzeniami piekarniczymi?

Do czego służą podajniki taśmowe?

Podajniki taśmowe, inaczej nazywane taśmociągami czy też przenośnikami taśmowymi, służą do transportu różnego rodzaju elementów, części, surowców i wyrobów. Przedmioty te mogą mieć różną podstawę i kształt. Podajniki taśmowe mają dość prostą i niepozorną budowę, jednak są niezawodne podczas wielu czynności. Pozwalają zautomatyzować produkcję, przez co stały się powszechnie stosowanym środkiem transportu. Świetnie sprawdzają się do drewnianych płyt, kartonów, części maszyn, materiałów sypkich, ale nie tylko. Wielkość detalu nie jest tutaj istotna. Przesuwać się na nich mogą również wyroby spożywcze, w tym piekarnicze i cukiernicze. Przeniesienie setek sztuk wypiekanego chleba czy ciasteczek bez pomocy taśmociągów byłoby bardzo pracochłonne i czasochłonne.

Elementy linii do produkcji chleba

Podajniki tasmowe to jedne z wielu bardzo ważnych elementów całej linii do produkcji chleba. Samo pieczywo, zanim trafi na nasze stoły, musi przejść przez wiele urządzeń i procesów. Nie wszystkie przypominają domowe etapy wypieku pieczywa z racji na skalę przemysłową i zapotrzebowanie. Elementami linii do produkcji chleba mogą być urządzenia odmierzające kęsy pieczywa, dzielące je, smarujące blachy emulsją oleistą czy też pokrywające pieczywo jajkiem aż po komorę garowniczą do rozrostu pieczywa przed jego znalezieniem się w piecu piekarniczym. Proces produkcji pieczywa odbywa się zatem na skomplikowanej linii do produkcji chleba składającej się z wielu istotnych elementów. 

Jak spójnie działają podajniki z linią produkcyjną do chleba?

Na jakość pieczywa ogromny wpływ ma wiele czynników, w tym również użyte do jego produkcji urządzenia. Dużym ułatwieniem w pracy piekarzy jest używanie specjalnie skonstruowanych linii do produkcji pieczywa, w których ogromną rolę grają podajniki taśmowe. Jak mówi pracownik firmy Eurotechnika – producent maszyn gastronomicznych:

Każde urządzenie z linii do produkcji chleba to kolejny etap tworzenia wypieku i każde z tych urządzeń jest bardzo ważne. Same podajniki taśmowe pozwalają zoptymalizować produkcję pieczywa w jej końcowym etapie, jeszcze przed wypiekiem. Przede wszystkim podają kęsy w taki sposób, że zapobiegają ich sklejaniu. Ma to ogromny wpływ na ostateczny wygląd wyrobów. Ponadto mogą też liczyć ilość kęsów oraz je ważyć, a do tego mają pełną regulację prędkości. Co ważne, nasza firma jest w stanie skonstruować podajnik pod każdą linię do produkcji chleba.

Trudno wyobrazić sobie codzienną prace w zakładach piekarniczych i cukierniczych bez podajników taśmowych. Dzięki nim można przyśpieszyć i usprawnić produkcję, co ma ogromny wpływ na jakość i cenę wyrobu końcowego.