Jak pozyskuje się drewno dla budownictwa?
Drewno to w ostatnim czasie bardzo modny i popularny materiał wykorzystywany w budownictwie. Tworzy się z niego meble, blaty, podłogi czy też schody. Jednak nie można zapomnieć, że największą rolę odgrywa nic innego jak drewno konstrukcyjne. Czym jest i w jaki sposób się je pozyskuje? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Drewno konstrukcyjne, czyli?
Drewno ma szereg cennych właściwości i można wykonać z niego o wiele więcej niż tylko przedmioty ozdobne, posadzki, schody czy meble. Specjalistycznie pozyskiwane i przetwarzane drewno konstrukcyjne wykazuje własności fizyczne, dzięki którym przydaje się podczas wznoszenia wielu budynków. Bardzo często wybierają go inwestorzy wraz ze swoimi ekipami budowlanymi. Dlaczego? Drewno konstrukcyjne wykorzystuje się do budowy:
- szkieletu domu,
- dachu (m.in. krokwie, podciąg, płatew),
- zadaszeń i wiat,
- budynków gospodarczych,
- altanek i innych obiektów ogrodowych,
- ścian.
Porównując inne materiały budowlane, stosowanie drewna konstrukcyjnego przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim drewno jest o wiele lżejsze i tańsze niż stal. Wykazuje bardzo dobrą odporność na warunki atmosferyczne po odpowiednim zaimpregnowaniu, a także wysoką wytrzymałość. Drewno konstrukcyjne zabezpieczone przed wilgocią, pleśnią, ogniem oraz grzybami gwarantuje niezawodność i wysoką jakość przez lata, a wszystko to przy stosunkowo niskiej cenie.
Pozyskiwanie drewna konstrukcyjnego
W jaki sposób pozyskuje się drewno konstrukcyjne? Firma jak nasza oferująca sprzedaż drewna konstrukcyjnego stosuje wiele technik w zależności od rodzaju drzewa. Wyróżnia się przede wszystkim takie metody pozyskiwania drewna, jak:
- metoda całego drzewa – zerwanie i transport wraz z koroną do składnicy,
- metoda długiego drewna – zerwanie i oczyszczenie drzewa z konarów tak, aby przetransportować wyłącznie równe bele drewna,
- metoda krótkiego drewna – początkowe czynności są takie same, jak w przypadku metody długiego drewna, jednak przed załadowaniem surowiec dzieli się na mniejsze kawałki,
- metoda drewna sypkiego – ścięcie drzewa i pocięcie go na zrębki na miejscu przed transportem.
Drewno konstrukcyjne w budownictwie
Co można wykonać z pozyskanego drewna konstrukcyjnego? Rozwiązań jest bardzo wiele. Jak mówi pracownik firmy remontowo-budowlanej PW Marko:
Najczęściej pozyskuje się drewno konstrukcyjne z takich drzew jak sosna i świerk. Robi się z nich deski szalunkowe do budowy stropów, schodów, ogrodzeń, a także łaty i kontrłaty do budowy dachów. Oprócz tego drewno konstrukcyjne sprawdza się w budownictwie jako budulec domów szkieletowych. Najczęściej jest to drewno C24, a warunkiem jego dopuszczenia do użytku jest ostruganie go cztery razy i dokładne osuszenie. Oprócz tego z drewna konstrukcyjnego wykonuje się wykorzystywane na ogromną skalę kantówki.
Jakie standardy musi spełniać drewno konstrukcyjne?
Nie każde ścięte i obrobione drzewo może zyskać status drewna konstrukcyjnego. Musi być ono odpowiednio oznakowane, a oznaczenia te muszą zgadzać się z wymaganiami o elementach drewnianych i klasie drewna znajdujących się na projekcie budynku. Wysokiej jakości drewno konstrukcyjne:
- nie ma nadmiernej liczby pęknięć,
- jest pozbawione sęków,
- występujące pęknięcia nie są głębokie, obustronne i dłuższe niż ⅓ szerokości lub wysokości przekroju drewna.
W innym wypadku drewno konstrukcyjne jest rozpatrywane jako wadliwe i nie warto w nie inwestować. Jego użycie może znacząco obniżyć jakoś konstrukcji.
Jakie oznaczenia można znaleźć na drewnie konstrukcyjnym? Są to:
- wytrzymałość drewna określoną przez normę PN-EN 338, która oznaczona jest symbolami od C14 do C15,
- oznaczenie CE potwierdzające spełnienie normy PN-EN 14081-1+A1:2011 mówiącej o parametrach, którymi powinno wyróżniać się drewno,
- klasę sortowniczą drewna, która wpływa na wytrzymałość: klasa wyborowa KW, klasa średniej jakości KS, a także klasa gorszej jakości KG, która nie powinna być dopuszczona do użytku w konstrukcjach budowlanych.