Budownictwo

Jak przygotować się do budowy domku na działkach ogrodowych?

Opcja posiadania własnego domku na działce ogrodowej zdecydowanie kusi – nie tylko nie musimy kierować się zawiłymi przepisami prawa budowanego, ale również sama działka ogrodowa jest znacznie tańsza od budowlanej, więc zdecydowanie łatwiej będzie nam ją zakupić i zagospodarować według własnego pomysłu. Jak przygotować się do budowy takiego domku?

Posiadam działkę ogrodową i co dalej?

Według prawa każdy działkowiec może zagospodarować działkę zgodnie ze swoim pomysłem wyposażając ją w potrzebne obiekty i urządzenia, w tym w ogrodzenie, altanę i oczywiście domek letniskowy. Nie potrzebujemy pozwoleń z urzędów, ale sam domek musi spełniać określone warunki przede wszystkim co do wielkości zajmowanej powierzchni i wysokości. Zgodnie z prawem budynek nie powinien zajmować powierzchni większej niż 35 m2 i nie być wyższy niż 5 m w przypadku dachu stromego lub 4 m przy dachu płaskim. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku. Jedyne pozwolenie, jakie musimy uzyskać, to to od zarządu ogródków działkowych, a zazwyczaj jest ono rozpatrywane pozytywnie. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaplanować budżet i kolejne etapy budowy domku. 

Projekt domku i wybór materiałów 

Kolejnym etapem jest zaprojektowanie naszego domku letniskowego. Można pod tym względem skorzystać z gotowych projektów lub realizować własną wizję. Niezbędne jest także zdecydowanie, z jakich materiałów ma być wykonany. Najczęściej domki na działkach buduje się z drewna, kamienia, płyt OSB czy cegieł. Dzisiejsze możliwości pozwalają pominąć pierwszą kwestię, ponieważ możemy równie dobrze zakupić gotowy domek, który firma przyjedzie i złoży we wskazanym miejscu. Z takich rozwiązań korzysta coraz większa liczba osób, tym bardziej że nie musi to być tylko dom drewniany, ponieważ na rynku dostępne są również takie z tworzyw sztucznych, płyt czy stali ocynkowanej. Jeśli chcemy w nim pomieszkiwać w urlopie, to lepiej wybrać dobrej jakości materiały. 

Solidna podstawa, czyli fundamenty

Niezależnie od tego na jaki domek się zdecydujemy, to musi on posiadać solidne podstawy. Dlatego jedną z kluczowych inwestycji są fundamenty. W jaki sposób je wykonać? Mamy na to co najmniej dwa najbardziej uniwersalne sposoby. Można przede wszystkim przygotować je samodzielnie i zalać betonem, który dostarczy nam betoniarnia Warszawa, lub skorzystać z gotowych płyt, słupów, czy nawet drewnianych bali. Trzeba również wziąć po uwagę to, że działki ogrodowe to zazwyczaj nieduże przestrzenie, więc wynajęcie ciężkiego sprzętu nie zawsze bywa możliwe i duża część pracy spocznie na nas. 

Prace wykończeniowe i taras

Na solidnych fundamentach możemy już stawiać nasz wymarzony domek ogrodowy. Jeśli chcemy, aby służył nam on również do nocowania, to dużą wagę należy przyłożyć do samego wykończenia. Wtedy przed nami dodatkowe prace, które mają na celu, m.in. ocieplenie dachu i ścian. Dobrym pomysłem jest taras lub ganek. Można urządzić go na tradycyjnej wylewce, a beton  zapewni nam betoniarnia Warszawa, lub wykorzystać do tego celu drewno i inne materiały. Jest to świetnie miejsce na relaks.