Jak utrzymać w czystości kabinę toaletową z HPL?
Kabiny toaletowe wykonane z HPL są wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości. Zawdzięczają to odporności materiału na działanie wody i detergentów oraz idealnie płaskim powierzchniom płyt. Dzięki takiej strukturze brud nie przylega mocno do powierzchni i łatwo go usunąć. Dotyczy to nawet graffiti i śladów po markerach. Natomiast pozostawienie w kabinie pustej przestrzeni przy podłodze powoduje, że czyszczenie podłóg można wykonać błyskawicznie.
Utrzymanie czystości w toaletach budynków publicznych, w których panuje ożywiony ruch np. na dworcach czy w ośrodkach zdrowia, wymaga dokładności i szybkości – zwłaszcza tam, gdzie czynności trzeba wykonywać w trakcie działania placówki. Warto zadbać więc w takich miejscach o ustawienie zabudowy, która pozwoli na wykonywanie tej pracy szybko i skutecznie. Projektanci śledzący nowinki w branży najczęściej polecają obecnie stawianie lekkiej zabudowy z płyt HPL z wolną przestrzenią przy podłodze i otwartą górą.
– Zalet takiego rozwiązania jest bardzo dużo – mówi specjalista z firmy Sanipol, zajmującej się projektowaniem i stawianiem konstrukcji w pomieszczeniach sanitarnych dla dużych firm. – Płyty HPL są trwałe, lekkie, łatwe w montażu i tanie. Przede wszystkim jednak jest to materiał wyjątkowo łatwy do utrzymania w czystości. Nie boi się zupełnie kontaktu z wodą i detergentami, a brudy nie przylegają do jego powierzchni zbyt mocno. Nawet po wielu latach użytkowania zadbana kabina może wyglądać tak, jak zaraz po zmontowaniu.
Serwis bieżący toalet i czyszczenie zasadnicze
Toalety w miejscach publicznych muszą być stale utrzymywane w czystości. Często oznacza to, że czyszczenie należy wykonywać nawet kilka razy dziennie w ramach serwisu bieżącego. Są to jednak działanie pobieżne, które mają za zadanie tylko przywrócenie ogólnego porządku – szybkie przetarcie podłóg, wytarcie rozlanej wody na blatach, usunięcie najbardziej widocznych zabrudzeń. Serwis bieżący musi być błyskawiczny, bo odbywa się najczęściej bez zamykania toalet. Bezcennym rozwiązaniem dla sprawności pracy są nowoczesne rozwiązania w konstrukcji kabin toaletowych, czyli wolna przestrzeń przy podłodze. Dzięki niej przetarcie płytek można wykonać błyskawicznie.
Więcej uwagi należy poświęcić na czyszczenie zasadnicze kabin sanitarnych, które wykonuje się raz dziennie. W wielu budynkach publicznych można zająć się tymi czynnościami w trakcie przerwy w funkcjonowaniu placówki, ale na pracujących non stop dworcach czy lotniskach dokładne mycie kabin odbywa się najczęściej w nocy, kiedy ruch klientów jest bardzo mały. Wtedy należy dokładnie przetrzeć środkami czystości wszystkie powierzchnie zabudowy, podłogi i armaturę łazienkową. Do tych czynności stosuje się środki czystości i akcesoria takie same jak przy serwisie bieżącym.
W jaki sposób myć kabiny toaletowe?
Do mycia ścianek i drzwi kabin toaletowych wykonanych z płyt HPL należy stosować ogólnodostępne płyny czyszczące, których należy używać zgodnie z instrukcją producenta. Wystarczy jednokrotne przetarcie powierzchni płaskich wilgotną ścierką, a następnie trzeba je przemyć czystą wodą i wytrzeć do sucha. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych smug. W wypadku większych zabrudzeń należy zastosować mleczka czyszczące, ale jeśli to możliwe, lepiej unikać mocnego tarcia. Po zmyciu zabrudzeń znowu powinno się zmyć ją zimna wodą i wytrzeć powierzchnie do sucha. Podobnie należy postąpić z klamkami, zawiasami i konstrukcją stelażu. Do czyszczenia należy używać delikatnych ścierek lub gąbek, a unikać szorstkich akcesoriów.
Mycie powinno odbywać się regularnie najlepiej z użyciem ciepłej wody zmieszanej z łagodnymi detergentami. Spłukiwanie można wykonać zimna wodą. Codzienne mycie powinno usuwać brud i osady, aby nie pozostawały one zbyt długo i silniej wiązały się z podłożem. To ważne zwłaszcza w przypadku elementów metalowych, bo choć są one zabezpieczone przeciw korozji, to nieczyszczone dłużej elementy mogą zmatowieć i stracić swój atrakcyjny wygląd, a w skrajnych przypadkach mogą nawet pojawić się plamki rdzy.
Do usuwanie graffiti i napisów należy użyć specjalistycznych, silnych środków czyszczących przeznaczonych właśnie do tych celów. Nie można stosować zwykłych rozpuszczalników np. acetonu, benzyny do czyszczenia chemicznego czy rozcieńczalników. Po zmyciu napisów powierzchnie trzeba dokładnie spłukać i wytrzeć.
Mycie gruntowne i konserwacja
Raz na pewien czas całą kabinę toaletową należy umyć gruntownie. Trzeba wtedy poświęcić większą uwagę na elementy trudnodostępne, słabiej widoczne, którym na co dzień przeznacza się mnie czasu. Dotyczy to stopek podtrzymujących konstrukcję, zawiasów, zamków itp. Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń warto także przynajmniej niektóre z nich poddać konserwacji.
- Profile aluminiowe należy myć ogólnie dostępnymi środkami czystości przecierając je zwykłymi szmatkami.
- Elementy ze stali nierdzewnej (zawiasy, klamki, stopki) są chronione warstwą tlenku, która z czasem może matowieć i pokrywać się nalotem. Można go usuwa np. szczotkami ze stali nierdzewnej lub specjalistyczną włókniną. Po tym zabiegu elementy powinny odzyskać pierwotny, efektowny wygląd.
- Konserwację zawiasów i zamków trzeba przeprowadzić suchym smarem lub innymi środkami smarnymi co sześć miesięcy po ich gruntownym oczyszczeniu. Należy usunąć wtedy także luzy w mocowaniach klamek i zawiasów.