Firma

Jakie dokumenty potrzebne są w momencie zakładania rachunku bankowego dla firm?

Założenie konta firmowego wymaga od przedsiębiorców zebrania różnych dokumentów, które potwierdzają otwarcie biznesu. Banki potrzebują tych informacji, by prowadzić wszystkie transakcje. Firmowy rachunek bieżący pozwala zachować porządek, co zdecydowanie przydaje się podczas księgowania wpłat i wypłat.

Czy można używać rachunku osobistego jako firmowego?

Prowadzenie własnego biznesu wymaga dopełnienia wielu formalności. Niektóre osoby, by ograniczyć ich ilość, łączą rachunek osobisty z formowym. Z takiej opcji mogą skorzystać tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, nie zatrudniają pracowników i nie płacą podatku VAT. Jednak nawet gdy te wymagania są spełnione, warto otworzyć osoby rachunek bieżący, ponieważ wydatki osobiste mogą pomieszać się z transakcjami firmowymi, co zdecydowanie utrudnia prowadzenie księgowości.

Przed wyborem konkretnej oferty, warto sprawdzić, czy dany bank wymaga opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku bieżącego. Każda instytucja wprowadza inne zasady, także te dotyczące przelewów krajowych i zagranicznych. Dodatkowo właściciele firm powinni sprawdzić, czy liczba placówek, wpłatomatów i bankomatów danego banku jest wystarczająca.

Jakie dokumenty są potrzebne bankowi do założenia konta firmowego?

Pierwszym i najważniejszym dokumentem, jaki należy przedstawić bankowi, jest potwierdzenie o zarejestrowaniu działalności w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Bez tego nie ma możliwości założenia rachunku firmowego. Kolejne istotne elementy to informacja o numerach REGON i NIP. Oprócz tego właściciele firm muszą podać informacje dotyczące siedziby firmy oraz danych kontaktowych (przede wszystkim telefon). W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebny jest także dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela.

Czy dokumenty różnią się w zależności od formy prawnej przedsiębiorstwa?

Polskie prawo przewiduje różne formy przedsiębiorstw. Czy to wpływa na formalności przy zakładaniu rachunku dla firm? Eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego wyjaśniają:

W przypadku spółek cywilnych oprócz dokumentu tożsamości i wpisu do CEIDG potrzebna jest także kopia umowy spółki wraz z ewentualnymi aneksami. Przy spółce jawnej  oraz spółce z ograniczoną odpowiedzialnością bank wymaga zaświadczenia o wpisie do KRS. Są to dokumenty, jakie należy donieść do każdego banku.

Bez powyższych danych instytucje finansowe nie podpiszą umowy z klientami. Wykaz wszystkich dokumentów powinien znajdować się na stronach internetowych poszczególnych banków. Jeżeli mamy jakiekolwiek pytania, warto skorzystać z infolinii, by w ten sposób rozwiać wszelkie wątpliwości.