Zdrowie i uroda

Jakie dolegliwości możemy pomylić z cukrzycą MODY?

Cukrzyca MODY jest jednym z kilku rodzajów tego schorzenia, jednak w przeciwieństwie do pozostałych, to występuje stosunkowo rzadko. Jak się objawia, kiedy występuje i jak wygląda opieka medyczna nad osobami z cukrzycą MODY? Wyjaśniamy w naszym krótkim poradniku.

Cukrzyca MODY – co to jest? 

Cukrzyca MODY to rzadki rodzaj cukrzycy, który występuje w rodzinach. Podobnie jak cukrzyca typu 1 i 2, cukrzyca MODY wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje i przechowuje cukier z pożywienia. Ale leczenie może być różne niż w przypadku innych rodzajów tego schorzenia, dlatego ważne jest, aby postawić właściwą diagnozę. Więcej informacji o tym, czym jest cukrzyca MODY, znajdziesz w wiadomościach portalu szkoladiabetyka.pl – cukrzyca, gdzie temat opracowywany jest na podstawie rzetelnych źródeł przez specjalistów.

Cukrzyca MODY – przyczyny 

Cukrzyca MODY jest wywołana mutacją jednego z genów. Różni się to od cukrzycy typu 1 i typu 2, które są spowodowane kombinacją różnych genów i innych czynników, takich jak otyłość czy niezdrowy tryb życia i zła dieta. Zmiana genetyczna spowodowana przez cukrzycę MODY powstrzymuje trzustkę przed wytwarzaniem wystarczającej ilości insuliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za kontrolowanie poziomu cukru we krwi. 

Cukrzyca MODY – objawy 

Objawy cukrzycy MODY mogą zależeć od tego, który z Twoich genów jest dotknięty. W niektórych przypadkach objawy mogą w ogóle nie występować. Ale ogólnie choroba pojawia się stopniowo. Możesz mieć wysoki poziom cukru we krwi przez lata, zanim zauważysz jeden z tych znaków ostrzegawczych:

  • Zwiększone pragnienie i głód
  • Częstsze oddawanie moczu 
  • Niewyraźne widzenie
  • Infekcje skórne 
  • Utrata masy ciała
  • Zmęczenie

Wszystkie te symptomy bardzo łatwo pomylić z innymi chorobami. Są bowiem oznaką przemęczenia i przeziębienia, można też je wziąć za objawy boreliozy lub problemów z układem trawienia czy nerkami. Cukrzyca MODY jest zwykle wykrywana w trakcie rutynowych badań, dlatego warto robić je regularnie.