Budownictwo

Jakie są rodzaje akcesoriów stosowanych przy montażu pokryć dachowych?


Dach pełni niezwykle ważną rolę w każdym budynku. Zabezpiecza mieszkańców oraz mury przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Aby pokrycie spełniało wszystkie swoje funkcje, musi być prawidłowo zamontowane. To, w jaki sposób poszczególne elementy będą instalowane na krokwiach, zależy przede wszystkim od rodzaju pokrycia dachowego.

Co wpływa na wybór akcesoriów montażowych?

Rodzaj akcesoriów montażowych w dużej mierze zależy od kształtu połaci dachowych. Im bardziej skomplikowana forma, tym więcej elementów potrzeba. Każdy dach musi zostać odpowiednio wykończony tak, by do budynku nie dostawała się woda. W tym celu należy zakupić gąsiory montowane na zakończeniach kalenicy. Przy ich zakładaniu wykorzystuje się specjalne klamry zapewniające maksymalną stabilizację części. Pod każde pokrycie dachowe należy położyć taśmę. Jej zadanie polega na zapewnieniu wentylacji na najwyższym poziomie.

Jeśli kształt dachu jest skomplikowany i połacie dachowe łączą się ze sobą, potrzebny jest łącznik kalenic zwany trójnikiem. Element ten montuje się na styku trzech połaci. Kilkuspadowe dachy wymagają także zakupu specjalnych koszy dachowych. Ta część, podobnie jak trójnik, powinien znaleźć się w miejscu styku pokryć dachowych.

Montaż różnych pokryć dachowych

Obecnie w sklepach i hurtowniach dostępne są różne rodzaje pokrycia dachowego, do których należą dachówki ceramiczne, dachówki betonowe, gonty bitumiczne czy blachodachówki. Każde pokrycie dachowe montowane jest w konkretny sposób. Dachówka ceramiczna musi być układana na specjalnych łatach przybitych do kontrałat. Fachowcy zalecają, by ostatnie dachówki znajdujące się skraju dachu dodatkowo przybijać dla wzmocnienia całej konstrukcji. Mocuje się je za pomocą specjalnych klamer bądź wkrętów. W przypadku ceramicznych pokryć dachowych ważną rolę odgrywają dachówki wentylacyjne zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza.

W przypadku blachodachówek do montażu używa się specjalnych wkrętów samonawierających. Gonty i papy bitumiczne można mocować przy użyciu gwoździ lub za pomocą lepiku na zimno lub na gorąco. Warto pamiętać, że papa oraz elegancki gont wymagają odpowiedniego przygotowania więźby. Dach musi być odeskowanym, przy czym poszczególne powierzchnie powinny być idealnie równe.

Dlaczego prawidłowy montaż pokrycia dachowego ma tak duże znaczenie?

Źle położony dach trzeba szybko naprawić. O tym, jak ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż dachów, przypominają eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych oraz akcesoriów wykończeniowych:

Prawidłowy montaż dachu ma ogromne znaczenie. Jakakolwiek dziura bądź nierówność przyczyniają się do przedostawania się wody do wnętrza budynku. Dlatego mocowanie dachówek, gontów czy blachodachówek musi być przede wszystkim mocne. W tym celu należy wybrać solidne elementy montażowe. Oszczędzanie w tym wypadku może sprawić, że w niedługim czasie trzeba przeprowadzić kosztowny remont nie tylko dachu, lecz także ścian, elewacji. Jeśli woda dostanie się do domu, należy dokładnie osuszyć mury. Prawidłowo zamontowane pokrycie dachowe jest gwarancją bezpieczeństwa nieruchomości.