Zdrowie i uroda

Kiedy ząb kwalifikuje się do wyrwania?

Leczenie stomatologiczne zawsze ma na celu uratowanie chorych lub uszkodzonych zębów przed ekstrakcją, czyli przed usunięciem. Niestety w niektórych przypadkach uratowanie zęba może być niestety niemożliwe i żeby zapobiec powstaniu zagrożenia także dla innych zębów w łuku, konieczne może się okazać jego usunięcie. W artykule opisujemy, w jakich przypadkach może być konieczne wyrwanie chorego zęba oraz kiedy nie zaleca się takiego wyboru.

W jakich przypadkach ekstrakcja zęba może być jedyną możliwością?

Szybki rozwój stomatologii w XX wieku doprowadził do tego, że obecnie z większością problemów z zębami i z jamą ustną można sobie skutecznie poradzić poprzez zastosowanie dostępnych metod leczenia. Niestety cały czas istnieją także przypadki, w których współczesna stomatologia pozostaje bezradna i jedyną dostępną możliwością, żeby pomóc zgłaszającemu się na wizytę pacjentowi, jest usunięcie zakażonego zęba. Takie działanie może być konieczne nie tylko w przypadku silnej infekcji zęba, ale także np. w trakcie leczenia wady zgryzu. Wtedy ząb lub zęby są usuwane w celu uzyskania większej ilości miejsca w łukach zębowych do prawidłowego ustawienia innych zębów. A z jakich innych powodów usunięcie zębów jest koniecznością?

Takie pytania zadaliśmy naszemu rozmówcy, lekarzowi z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w  Tychach. Wytłumaczył nam, że:

Konieczność wykonania ekstrakcji chorych zębów może być związana z różnymi przyczynami. Przede wszystkim usunięcie zęba może być związane z jego silną infekcją, której nie można po prostu wyleczyć. W takich przypadkach decyzja o przeprowadzeniu ekstrakcji może być związana z chęcią zapobiegnięcia pogłębieniu się stanu zapalnego także na inne zęby. Częstą przyczyną konieczności usunięcia zęba lub zębów może być też np. rozwinięta choroba przyzębia, czyli paradontoza.

Wskazane przez naszego rozmówcę powody podjęcia decyzji o wyrwaniu chorych zębów nie są jednak jedyne. Taka decyzja może być też podjęta np. w związku z poważnymi urazami mechanicznymi uzębienia. Wówczas po dokładnych oględzinach jamy ustnej, najczęściej w połączeniu z wykonaniem zdjęć RTG, jeżeli uszkodzenie przebiega wzdłuż linii korzeni zębów lub jeżeli ząb przemieścił się w szczelinę złamanej szczęki, lub żuchwy, jedyną możliwością może być jego usunięcie. Często przyczyną podjęcia decyzji o ekstrakcji zęba są też problemy związane z martwicą lub zgorzelą miazgi zębowej. W takich przypadkach nieusunięcie chorego zęba może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla jamy ustnej pacjenta, ale także dla jego zdrowia.

W jakich przypadkach usunięcie zęba może być niewskazane?

Ekstrakcja chorego zęba powinna być wykonywana wyłącznie w przypadku braku możliwości leczenia. Usunięcie nawet jednego zęba z łuku może się bowiem wiązać z wieloma różnymi problemami, przede wszystkim z pogorszeniem funkcjonalności układu żucia. Usunięcie zębów może być też jednak niemożliwe. Przeciwskazaniami mogą być np. różnego rodzaju choroby ogólne, np. anemia. Usunięcie nawet pojedynczego zęba może być też niemożliwe np. w przypadku gdy ząb znajduje się zbyt blisko naczyń krwionośnych lub jeżeli w jamie ustnej pacjenta stwierdzono jakieś zmiany nowotworowe.