Zdrowie i uroda

Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Mówiąc prościej, zajmuje się on kwestiami związanymi z dolegliwościami układu moczowo-płciowego. Najczęściej do takiego specjalisty zgłaszają się kobiety planujące ciążę, ciężarne oraz takie, które niedawno urodziły. Dlaczego jego wsparcie jest takie ważne? Czym tak właściwie się zajmuje?

Nietrzymanie moczu

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się dysfunkcjami dna miednicy. Mogą one być spowodowane wieloma przyczynami, ale najczęściej są one związane z ciążą oraz porodem – zarówno tym siłami natury, jak i cesarskim cięciem. Poród i ciąża zwykle wiążą się z osłabieniem mięśni dna miednicy. Jeśli nie są one odpowiednio wyćwiczone, to może się okazać, że kobieta po porodzie może mieć problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Teoretycznie wystarczy stosować wkładki urologiczne, by nikt nie dowiedział się o tym wstydliwym problemie, ale w rzeczywistości duże znaczenie ma też odpowiednio wcześnie podjęte leczenie. Jego podstawą jest rehabilitacja prowadzona właśnie przez fizjoterapeutę uroginekologicznego. W niektórych przypadkach konsultacje i regularne ćwiczenia są rozwiązaniem problemu. Czasami jednak potrzebne jest leczenie farmakologiczne albo w skrajnych przypadkach nawet operacja. Trzeba koniecznie podkreślić, że wysiłkowym nietrzymaniem moczu zagrożone jest wiele kobiet, które urodziły dziecko siłami natury. Przyczyną może też być ciąża przenoszona, duży noworodek, porody zabiegowe oraz wywoływane oksytocyną. Z tego powodu bardzo duży odsetek kobiet jest narażonych na tę dolegliwość. 

Inne problemy kobiece

Warto podkreślić, że wprawdzie wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących dolegliwości układu moczowo-płciowego, to w rzeczywistości ich wachlarz jest dużo większy. Kolejnymi poważnymi problemami może być funkcjonalne nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych czy nietrzymanie gazów i stolca. Wszystkie te schorzenia są związane z osłabionymi mięśniami znajdującymi się w miednicy. Ich wypracowanie nie należy do prostych. Z tego powodu wiele osób zaniedbuje treningi tych mięśni albo nawet nie wie o ich istnieniu aż do momentu, kiedy potrzebna jest pomoc. Kolejnym problemem, z jakim może pomóc fizjoterapeuta, jest częstomocz. Co ważne, wizyty u tego specjalisty mogą pomóc w problemach z bardzo bolesną miesiączką albo z brakiem satysfakcji z pożycia.

Dość młody zawód

Bardzo ważne jest to, że fizjoterapeuta uroginekologiczny to zawód, który w Polsce jest obecny dopiero od około 10 lat. Wyodrębnił się on z fizjoterapii i wyspecjalizował się wyłącznie w określonej grupie schorzeń. Dzięki temu działania podejmowane przez tego typu fizjoterapeutów są wyjątkowo precyzyjne i skuteczne. Oczywiście trzeba też pamiętać, że specjaliści powinni współpracować z ginekologami i razem ustalać najlepsze drogi leczenia konkretnych pacjentek i pacjentów. Tylko tak można mieć pewność, że leczenie odniesie skutki.