Moda

Kolorystyka kamieni szlachetnych w biżuterii

Kamienie szlachetne często zdobią biżuterię, ponieważ pięknie się prezentują, a niekiedy nawet świadczą o luksusie. Dostępne są w różnych wielkościach i kolorach, dzięki czemu każdy może dopasować je do własnych preferencji oraz potrzeb. Ich barwę warto wybrać nie tylko zgodnie z własnymi upodobaniami, ale również dobrać ją do koloru biżuterii. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze odcienie, w jakich można znaleźć kamienie szlachetne.

Bogata kolorystyka minerałów sprawia, że z ich pomocą możliwe jest tworzenie ciekawych stylizacji. Różnorodność kamieni szlachetnych umożliwia ich dopasowanie nie tylko do strojów, ale też do różnych okazji. Najczęściej występują one w odcieniach czerwieni, zieleni, żółci oraz niebieskiego. Dostępne są również kamienie białe, które są chętnie wykorzystywane przede wszystkim w eleganckich zestawieniach. Co ciekawe, oszlifowane minerały mogą przybierać różne barwy, dlatego ich kolor z łatwością dopasujesz do własnych potrzeb.

Często spotykane odcienie kamieni szlachetnych

Do najpopularniejszych kolorów kamieni szlachetnych bez wątpienia należy czerwień. Odcień symbolizuje miłość, pewność siebie oraz energię, dlatego wywołuje pozytywne emocje. Biżuteria zdobiona czerwonymi kamieniami szlachetnymi jest chętnie wybierana dla bliskiej osoby. Można ją bowiem podarować na rocznicę ślubu czy urodziny ukochanej. Przykładem takiego kamienia jest rubin. Doradca klienta pracujący w sklepie jubilerskim Fugart mówi o kolejnej popularnej barwie: Często spotykane są zielone kamienie szlachetne, np. szmaragd. Ten odcień oznacza przede wszystkim naturalną spokój, dobrobyt, a także płodność. Nie tylko uspokaja, ale również zapewnia bezpieczeństwo, dlatego okazuje się odpowiedni na prezent dla ważnej osoby.

Na uwagę zasługują również żółte kamienie szlachetne – ich barwa jest symbolem mądrości, radości oraz szczęścia. Uważa się, że zwiększają pewność siebie, poprawiają elokwencję i dodają witalności. W takim odcieniu dostępny jest m.in. cytryn. Dużą popularnością cieszą się także niebieskie minerały, oznaczające głównie młodość, szczerość, prawdę oraz pokój. Ten kolor ma właściwości uspokajające i zapewniające bezpieczeństwo. Przykładem niebieskiego kamienia jest topaz, mężczyźni często wybierają pierścionki zaręczynowe z topazem. W tym zestawieniu nie można zapomnieć o białych kamieniach szlachetnych, które wyglądają bardzo elegancko i subtelnie. Oczywiście mowa tutaj m.in. o diamencie, pasującym na wyjątkowe okazje.

Mniej popularne kolory kamieni szlachetnych

Rzadziej spotykane, co jednak nie oznacza, że trudno je znaleźć, są fioletowe kamienie szlachetne. Mają one swoich zwolenników, ponieważ ich barwa symbolizuje pewną tajemniczość. Oznaczają również władzę królewską, dlatego są chętnie wybierane przez osoby zdecydowane i pragnące rządzić. Przykładem takiego kamienia jest ametyst. Bardzo ładnie prezentują się również brązowe minerały, zapewniające stabilność, komfort oraz spokój. Kamienie szlachetne o takim odcieniu są chętnie wybierane przede wszystkim przez osoby zorganizowane i konserwatywne. W tej barwie można spotkać kwarc dymny. Z kolei osobom, którym zależy na formalnym wyglądzie, polecamy czarne kamienie szlachetne. Kojarzą się one głównie z powagą, elegancją, ale także z tajemniczością i władzą. Uważa się, że pomagają pokonywać różne trudności i przygotowują na wszelkie niedogodności. Do takich kamieni należy m.in. czarny diament.