Budownictwo

Kupno czy wynajem rusztowań?

Rusztowanie pozwala na wykonywanie prac w obrębie budowli o znacznej wysokości. Jest niezbędne zarówno przy ich wznoszeniu, jak i przy jej remoncie czy wykańczaniu elewacji. Zakup takiego wyposażenia nie należy do tanich, zwłaszcza jeśli musi się ono składać z wielu pól i kondygnacji. Alternatywą jest wynajem, który obecnie oferuje wiele firm. Kiedy ta opcja jest korzystna, a w jakich sytuacjach warto zdecydować się na kupno?

Nowoczesne rusztowania i ich charakterystyka

Bezpieczeństwo pracy powinno być priorytetem każdego inwestora. Dlatego powinien on zadbać o takie warunki, w których jego pracownicy będą wykonywać zadania przy minimum ryzyka i spełnieniu wymaganych norm BHP. Jedną z nich jest rusztowanie, którego konstrukcja spełnia określone przepisami wymogi. Do tych najważniejszych zaliczają się stabilność, zabezpieczenia podestów poręczami, piony komunikacyjne, uziemienie oraz możliwość przypięcia się pracownika za pomocą uprzęży.

Nowoczesne konstrukcje, które oferuje firma S.K.A.T. Rusztowania, są wykonane z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego aluminium. Systemy mocowania, poziomowania, stabilizacji oraz podesty i piony komunikacyjne zapewniają bezpieczną pracę w komfortowych warunkach. Jednocześnie technika montażu sprzyja szybkiemu złożeniu konstrukcji. Cechy te sprawiają, że wynajem rusztowania jest niezwykle korzystny dla inwestora. Nie wymaga bowiem wiele czasu na przygotowanie placu budowy.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na wynajem rusztowania?

O wyborze między zakupem a wynajmem rusztowania decyduje zakres jego wykorzystania. Na kupno powinny się zdecydować firmy, które budują wiele obiektów w roku, często w różnych rejonach kraju. Lekkie aluminiowe konstrukcje są wygodne w transporcie i zawsze mogą być dostarczone tam, gdzie będą aktualnie potrzebne.

Rusztowania czy drabiny aluminiowe z Warszawy na wynajem są lepszą alternatywą dla tych firm, które budują okazjonalnie, nie dysponują dużym kapitałem lub też nie mają miejsca na przechowywanie dużej ilości wyposażenia. Do zalet wynajmu można zaliczyć:

  • natychmiastową dostępność rusztowań bez potrzeby inwestowania dużych pieniędzy,
  • dostawę i montaż wykonane przez specjalistów z firmy wynajmującej,
  • brak potrzeby wykonywania napraw czy dbania o stan techniczny konstrukcji,
  • brak potrzeby organizowania przestrzeni magazynowej do przechowywania elementów rusztowań.

Jako atut można też wskazać możliwość wynajmu rusztowania na dowolny okres, od kilku tygodni do roku, a nawet dłużej. Im jest on dłuższy, tym korzystniejsze są ceny usługi.