Zdrowie i uroda

Lampa Wooda w diagnostyce skóry głowy

Choroby skóry często nie są widoczne gołym okiem, dlatego do ich zdiagnozowania konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych urządzeń. Kwestia ta okazuje się tak samo istotna zarówno w przypadku cery na twarzy, jak i skalpu. W trychologii i dermatologii powszechnie stosuje się lampę Wooda. Czym jest i na co pozwala taki sprzęt? Kiedy się sprawdza?

Jak działa lampa Wooda? 

Lampa Wooda składa się ze świetlówek emitujących promienie UV przez specjalny filtr wykonany z krzemianu baru oraz tlenku niklu. Po zachowaniu odpowiedniej odległości od skóry na jej powierzchni mogą pojawiać się zmiany fluorescencyjne, które świadczą o problemach skórnych. Odbijające się światło przyjmuje bowiem różne kolory, m.in. w zależności od stopnia nawilżenia cery. Lampa Wooda przydaje się podczas wstępnej diagnostyki skóry, ponieważ ukazuje zmiany niewidoczne gołym okiem. Na tej podstawie można zlecić kolejne badania lub zastosować odpowiednie leczenie.

Lampę Wooda stosuje się od prawie 100 lat i jest ona powszechnie używana przez trychologów na całym świecie. Pozwala na zauważenie różnych cech naskórka, w tym także poziomu nawilżenia, rogowacenia, przebarwień czy blizn.

Co można zdiagnozować dzięki lampie Wooda? 

Lampa Wooda pozwala na zdiagnozowanie różnych problemów skórnych, które można w późniejszym czasie potwierdzić poprzez przeprowadzenie dodatkowych badań. Mowa tu o takich schorzeniach, jak m.in.:

  • grzybica skóry głowy,
  • łupież pstry,
  • łupież rumieniowy,
  • grzybica woszczynowa,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • świerzb.

Za pomocą lampy Wooda można także stwierdzić, jaki typ cery ma dany pacjent. W ten sposób da się bowiem zaobserwować skórę suchą, trądzikową lub łojotokową. Takie problemy dotyczą nie tylko twarzy, lecz także skalpu, o czym warto pamiętać.

Sprzęt ten jest bardzo dużym ułatwieniem w pracy każdego dermatologa czy trychologa. Lampę Wooda znajdziesz m.in. w sklepie z aparaturą do diagnostyki skóry Beauty & Skin Expert. To urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie podczas różnych badań, pozwalając na jeszcze łatwiejsze zdiagnozowanie problemów skórnych konkretnego pacjenta.

Jak wygląda badanie z użyciem lampy Wooda

Działanie lampy Wooda opiera się na odbijaniu światła w konkretnym kolorze. Specjalista, który dysponuje odpowiednią wiedzą, może łatwo zinterpretować sygnały otrzymane po użyciu tego urządzenia. Badanie lampą Wooda przeprowadza się w ciemnym pomieszczeniu, ustawiając sprzęt w określonej odległości od ciała pacjenta. Jest ono całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie chwilę.

Dodaj komentarz