Łańcuchy przemysłowe i ich zastosowania
Wiele różnych branż w przemyśle korzysta z prostych, ale skutecznych i niezawodnych mechanizmów, które ułatwiają produkcję oraz transport. To właśnie najprostsze wynalazki znajdują najwięcej zastosowań oraz są najczęściej używane. Koła, dźwignie czy łańcuchy – dziś wykorzystywane są niemal w każdym przemyśle. Aby dopasować je odpowiednio do danej branży, na rynku znajdziemy wiele różnorodnych rodzajów komponentów. Jakie rodzaje łańcuchów zajdziemy w przemyśle? Do czego się przydadzą?
Łańcuchy napędowe w przemyśle
Łańcuchy napędowe to element osprzętu pneumatycznego, który przenosi napę. Łańcuchy mają bardzo prostą budowę – składają się bowiem z ogniw. Występują one w kilku wariantach. Bez względu na ich rodzaj, łańcuchy wykazują kilka cech wpływających na ich jakość. Przede wszystkim, wykonane są z wysokiej jakości tworzywa, cechują się odpowiednią obciążalnością, wysoką klasą warstwy poślizgowej oraz wysokim poziomem odporności.
Wśród łańcuchów napędowych wyróżniamy:
- Łańcuchy płytkowe. Sztywne łańcuchy, które są dedykowane pracy z dużym obciążeniem.
- Łańcuchy pierścieniowe. Charakteryzują się one niezwykle prostą budową, nie są wymagające oraz są stosunkowo tanie. Idealne do prostych maszyn.
- Łańcuchy drabinkowe. Wśród nich znajdziemy także łańcuchy rolkowe, zębate i tulejkowe. Bardzo często są one wykorzystywane jako cięgna dźwigniowa.
Komu będą potrzebne łańcuchy napędowe?
Łańcuchy napędowe to niezbędny element praktycznie każdej branży. Wykorzystywane są najczęściej w przekładni razem z dopasowanymi kołami zębatymi. Taki mechanizm znajdziemy m.in. w specjalistycznych maszynach przemysłowych, rolniczych czy budowlanych, a nawet w urządzeniach użytku codziennego np. w motorach czy rowerach. Będą odpowiednie zarówno do pracy na zewnątrz, jak i wewnątrz urządzeń. Nie są im straszne żadne warunki – niskie czy wysokie temperatury, środowisko chemiczne czy ciągła praca.
Łańcuchy transportowe w przemyśle
Łańcuchy transportowe to specjalny rodzaj łańcuchów mocujących. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle – do przewożenia dużych oraz wyjątkowo ciężkich ładunków. Co ciekawe, łańcuchy transportowe są odporne na niebezpieczne substancje, zmieniające się warunki atmosferyczne oraz korozję. Doskonale sprawdzą się zatem przy zabezpieczaniu dużych maszyn.
Na rynku znajdziemy łańcuchy transportowe:
- Jednoczęściowe. Charakteryzują się one dwoma odcinkami przymocowanymi do napinacza.
- Dwuczęściowe. W tym przypadku łańcuch jest niezależny od napinacza.
Zastosowanie łańcuchów transportowych
Ze względu na to, że obciążenie tego rodzaju łańcuchów może sięgać nawet 16 ton, ich zastosowani w przemyśle jest praktycznie nieograniczone. Łańcuchy transportowe doskonale odnajdą się w przemyśle drzewnym, rolniczym (tutaj najczęściej znajdziemy przenośniki łańcuchowe) oraz przy transporcie produktów niebezpiecznych. Łańcuchy transportowe wykorzystywane są także m.in. w pojazdach kolejowych, maszynach ciężkich oraz urządzeniach.
W zależności od budowy łańcuchów, mogą one służyć np. do napędu rozmaitych maszyn i urządzeń, do pracy w zanieczyszczonych warunkach, do przemieszczania materiałów sypkich, do przenośników różnego rodzaju czy do przemieszczania przenośników spożywczych.