Budownictwo

Na czym dokładnie polegają wyburzenia budynków?

Budownictwo kojarzy się przede wszystkim ze wznoszeniem nowych obiektów, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych czy przemysłowych. W rzeczywistości wszystkie budynki mają określoną żywotność i po upływie pewnego czasu tracą swoje cechy. Naruszenie struktury fundamentów i murów stwarza zagrożenie dla użytkowników, dlatego takie konstrukcje wymagają wyburzenia. Na czym polega taki proces?

Rozbiórka czy wyburzanie – co warto o nim wiedzieć?

Chociaż mogłoby się wydawać, że wyburzanie budynków jest proste, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z dziecięcym rozbijaniem misternie konstruowanej wieży z klocków. Proces ten jest znacznie bardziej skomplikowany i – co ważniejsze – bardziej niebezpieczny niż budowanie. O ile w tej drugiej sytuacji kolejne elementy konstrukcji są wznoszone na stabilnych podstawach, w przypadku obiektów do rozbiórki każdy element może okazać się niestabilny i podatny na zawalenie. Dlatego do takich zadań przystępują wykwalifikowani specjaliści między innymi z firmy Martrans.

Niewiele osób wie, że rozbiórka budynku jest regulowana przez prawo budowlane. Przepisy traktują ją w kategorii prac budowlanych, a to oznacza, że muszą one być realizowane zgodnie z wymogami i zgłaszane odpowiednim władzom. Niektóre z takich obiektów wymagają uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Niezbędne jest wówczas przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i złożenie jej w urzędzie, a następnie oczekiwanie na wydanie decyzji. Takie procedury dotyczą obiektów, których budowa w świetle przepisów również wymagała uzyskania pozwolenia.

Rozbiórka krok po kroku

Jeśli do rozebrania jest przeznaczony budynek gospodarczy, rozpadająca się komórka czy garaż, pozwolenie nie jest wymagane. W pozostałych wypadkach po uzyskaniu pozytywnej decyzji niezbędne jest postępowanie zgodnie z poniższymi zasadami:

  • zabezpieczenie placu rozbiórki ogrodzeniem,
  • rozmieszczenie tablic informacyjnych o strefie budowy i strefach niebezpiecznych,
  • odłączenie instalacji gazowej, elektrycznej i teletechnicznych,
  • demontaż stolarki otworowej,
  • demontaż elementów wyposażenia i stalowych,
  • rozbiórka dachu,
  • rozbiórka ścian działowych, nośnych i piwnicznych,
  • wypełnienie otworu po piwnicy,
  • wyrównanie terenu.

Ostatnim etapem prac rozbiórkowych jest wywóz odpadów budowlanych. Firmy zajmujące się rozbiórką i wyburzaniem zazwyczaj dysponują własnymi kontenerami, które następnie odstawiają do miejsc przeprowadzających recykling. W większych przedsiębiorstwach gruz jest przetwarzany w kruszarkach i wykorzystywany do innych prac budowlanych. Natomiast złom i szkło trafiają do skupów.