Najczęstsze przyczyny jaskry u dzieci i młodzieży
Zdrowie dzieci jest bardzo ważnym tematem. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego pociechy nie chorowały. Istnieje jednak wiele schorzeń, szczególnie wrodzonych, które nie omijają dzieci i młodzieży. Przykładem jest jaskra (może pojawić się niemal w każdym wieku). Przyczyn tej choroby oczu jest wiele. Nowoczesna medycyna pozwala złagodzić lub w całości zniwelować dolegliwości.
Czym jest jaskra?
Jaskra jest chorobą oczu. Objawia się uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co powoduje trwałe pogorszenie wzroku (w najgorszym wypadku nawet całkowitą ślepotę). Jaskra najczęściej pojawia się u osób starszych i w średnim wieku, jednak nie omija także dzieci i młodzieży. Najczęściej przybiera wtedy postać pierwotną wrodzoną (niemowlęcą), pierwotną wrodzoną o późnym początku lub młodzieńczą (u dzieci od 10 roku życia). Zdaniem ekspertów jaskra wrodzona jest schorzeniem o podłożu genetycznym.
Inny rodzaj to jaskra wtórna, która objawia się w konkretnym momencie życia. Jej przyczynami są zwykle przebyty stan zapalny, zmiany nowotworowe lub silny uraz mechaniczny.
Objawów jaskry u dzieci (nadwrażliwość na światło, powiększenie gałek ocznych, łzawienie) nie należy bagatelizować. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, zdarza się, że całkowita ślepota (będąca skutkiem jaskry) dopada młodych ludzi i nastolatków. Przykładami są Andrea Boccelli, który utracił wzrok w wieku 12 lat lub piosenkarz Bono z U2.
Jaskra młodzieńcza – przyczyny
W przypadku jaskry młodzieńczej i wrodzonej należy dokonać szeregu badań w kierunku jaskry. Ważne są m.in. badanie dna oka, gonioskopia, komputerowe pole widzenia FDT, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, optyczna tomografia nerwu wzrokowego OCT czy pachymetria.
Przyczyny jaskry młodzieńczej nie są dokładnie znane. Istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeżeli ktoś w rodzinie cierpiał na jaskrę, istnieje opcja, że potomek również zachoruje (20% przypadków). Ważnym czynnikiem ryzyka jest też krótkowzroczność.
Jak leczyć jaskrę wrodzoną?
Leczenie jaskry u dzieci i młodzieży rozpoczyna się zazwyczaj etapem farmakologicznym. Specjalistyczne krople pozwalają obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe i poprawić ukrwienie nerwu wzrokowego. Zaleca się często leczenie laserowe i operacyjne.
Jaskrę można leczyć w wysokospecjalistycznej przychodni okulistycznej Centrum Okulistyczne Jaskra. Ośrodek medyczny wyposażony jest w doskonałej jakości aparaturę, a także pracuje tu profesjonalna kadra okulistów. Pracownicy przeprowadzają m.in. konsultacje i ocenę stanu zaawansowania choroby.