Najczęstsze przyczyny uszkodzeń zderzaków samochodowych
Zderzaki są elementami pojazdu, które dość często ulegają uszkodzeniom. Ze względu na swoją lokalizację mogą ucierpieć zarówno w czasie poważnych wypadków – najczęściej nadają się wówczas jedynie do wymiany – jak i niewielkich stłuczek czy szkód parkingowych. W takich sytuacjach zwykle można je naprawić, dzięki czemu odzyskają nie tylko swoje właściwości mechaniczne, a więc odporność na uderzenia, ale również swój wygląd.
Do czego służą zderzaki i jakim uszkodzeniom ulegają?
Zderzaki samochodowe to z założenia element, którego zadaniem jest ochrona pojazdu przed skutkami uderzeń, zwłaszcza tych następujących przy stosunkowo niewielkich prędkościach. Wykonuje się je na ogół z tworzywa, które cechuje się znaczną elastycznością i w pewnych granicach może ulec odkształceniu. Przy uderzeniach z większą siłą zderzaki najczęściej zginają się i łamią, co sprawia, że część energii zderzenia jest rozpraszana. Podczas niewielkich stłuczek – najechania na inne auto czy element infrastruktury drogowej z niedużą prędkością zderzaki najczęściej ulegają zarysowaniu, wgnieceniu lub pęknięciu. Podobnie będzie w razie szkód parkingowych – najechania na inny pojazd, słupek, ścianę czy inny zabezpieczenie. Często uszkodzenia, jakie powodują takie zdarzenia, dotyczą zerwanych mocowań lub rys na lakierze. Co ważne, ze względu na rodzaj i skalę zniszczeń, w większości przypadków profesjonalna naprawa zderzaków samochodowych może przynieść znakomite rezultaty, znacznie ograniczając wielkość koniecznych wydatków i skracając potrzeby do jej wykonania czas.
W jaki sposób naprawia się zderzaki samochodowe?
Tworzywa sztuczne to materiały termoplastyczne, po podgrzaniu do wysokiej i starannie dobranej temperatury stają się więc półpłynne, by po ochłodzeniu znowu stworzyć jednolitą strukturę. Własność ta upodabnia je do metalu i sprawia, że do ich naprawy używa się metod nazywanych również spawaniem. Usuwanie uszkodzeń polega na punktowym podgrzewaniu plastiku tak, by stał się upłynniony. Powstałe uszkodzenie w postaci pęknięcia, a zwłaszcza ubytku tworzywa naprawia się przez wtopienie metalowej siateczki, która tworzy tzw. rusztowanie. Następnie na to rusztowanie wprowadza się niewielkie ilości tworzywa takiego samego rodzaju, a nierzadko wzmacnia też włóknem szklanym, jeśli uszkodzenie jest większe. Dzięki rusztowaniu z siateczki można nawet odbudować brakujący element zderzaka jak zaczepy. Taka naprawa bywa bardziej wytrzymała niż oryginalny element. Po zastygnięciu element jest wygładzany, a następnie lakierowany metodą spot. Delikatne cieniowanie sprawia, że obszar naprawy jest nie do odróżnienia, a całość jest równie mocna jak nowa część. Usunięcie uszkodzeń zderzaków w taki sposób można przeprowadzić w warsztatach sieci S-PLUS, oferującej kompleksowe naprawy innowacyjne karoserii i szyb oraz regenerację estetyczną aut.