Samochody

O czym trzeba pamiętać podczas transportu pojazdu na autolawecie?

Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy załadunku, przewozie i rozładunku auta. Sprawdź, jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać w trakcie transportu autolawetą.

Transport pojazdu na autolawecie – wskazówki dla początkujących

Autolaweta to dosyć powszechny i wygodny środek transportu pojazdów. Auto wyposażone w platformę załadunkową w wielu przypadkach nie wymaga dodatkowych uprawnień. Jest także dużo łatwiejsze w prowadzeniu od lawety. Przed transportem pojazdu na autolawecie warto się do niego dobrze przygotować. Dotyczy to w szczególności osób, które nie mają w tej kwestii dużego doświadczenia. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik,  w którym omawiamy najważniejsze kwestie związane z transportem pojazdów na autolawecie.

Jakie uprawnienia trzeba mieć do prowadzenia autolawety?

Nie w każdym przypadku prowadzenie autolawety wymaga dodatkowych uprawnień. Do kierowania pojazdem z platformą, którego masa całkowita (DMC) nie przekracza 3,5 tony, wystarczy prawo jazdy kategorii B. W innych przypadkach kierowca będzie musiał zdobyć uprawnienia kategorii C. Dla porównania kierowanie autem z lawetą wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B+E.

Brak stosownych uprawnień może być bardzo kosztowny dla kierowcy. Szczególnie podczas podróży poza granice kraju. W Niemczech mandaty za nieposiadanie właściwych uprawnień sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku przekroczenia DMC (dopuszczalna masa całkowita). Dlatego przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić masę całkowitą autolawety z całym ładunkiem.

Jak prawidłowo wciągnąć samochód na autolawetę?

Załadunek pojazdu holowanego powinien przebiegać powoli. To zapewni stabilną pozycję i pozwoli uniknąć niebezpiecznego przechylenia, zsunięcia się z lawety lub uderzenia w część kokpitu. Podczas załadunku zarówno autolaweta, jak i holowany pojazd powinny mieć włączone światła awaryjne. Kierowca samochodu holującego musi mieć ubraną kamizelkę odblaskową. W autolawecie powinien być włączony sygnalizator świetlny. Należy także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca załadunku w celu ochrony postronnych osób.

Podczas załadunku należy najechać na autolawetę przodem pojazdu. Najcięższa oś przewożonego auta powinna znaleźć się na środku przestrzeni ładunkowej. Oczywiście zasada ta nie dotyczy aut z silnikiem umiejscowionym z tyłu pojazdu. Podczas załadunku wskazane jest wykorzystanie dodatkowych najazdów wysuwanych z tyłu platformy. Pozwalają one zmniejszyć kąt wciągania pojazdu na autolawetę.

W przypadku początkujących dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc drugiej osoby. Alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie specjalnego lustra panoramicznego. Ułatwia ono kontrolowanie całego procesu załadunku i optymalne umiejscowienie samochodu na autolawecie.

Dosyć powszechne są sytuacje, kiedy najszybszym sposobem załadunku jest boczne wciąganie. Wtedy warto wykorzystać rolkę zwrotną, jeden z najczęściej wybieranych elementów wyposażenia autolawety.

Jak prawidłowo zamocować pojazd na autolawecie?

Kluczem do bezpiecznego transportu na autolawecie jest odpowiednie zamocowanie wciągniętego pojazdu. Niezależnie od doświadczenia warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Jeszcze przed wciągnięciem pojazdu dobrze jest zaznaczyć miejsca, w których powinny znaleźć się przednie i tylne koła. Podczas wyboru pasów mocujących należy zwrócić uwagę na ich parametry. Ich rodzaj musi być dopasowany do masy transportowanego samochodu, średnicy koła, konstrukcji autolawety oraz przepisów, jakie obowiązują w danym kraju.

Dosyć oczywista jest konieczność sprawdzenia stanu pasów przed założeniem. Ich powierzchnia nie może być uszkodzona ani przetarta, ponieważ wpływa to na obniżenie wytrzymałości. Pasy należy zakładać przynajmniej na trzy koła przewożonego samochodu. Najlepiej oczywiście skorzystać z czterech pasów. Po ich zamocowaniu trzeba sprawdzić, czy wszystkie klamry są prawidłowo zamknięte. To zapobiegnie przypadkowemu poluzowaniu się pasa i znacząco poprawi bezpieczeństwo w czasie transportu.

Podczas przewożenia samochodu na autolawecie warto pamiętać, że nie obowiązuje jej ograniczenie prędkości do 90 km/h, jak to ma miejsce w przypadku auta z lawetą (zestaw z przyczepą). Przed ściągnięciem pojazdu trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce rozładunku. Tempo opuszczania samochodu powinno być wolne, ponieważ daje to pełną kontrolę i umożliwia szybką reakcję w razie jakichkolwiek problemów.

Jakie wyposażenie autolawety ułatwia załadunek i transport?

Współcześnie produkowane autolawety mogą być wyposażone w wiele elementów ułatwiających załadunek i poprawiających bezpieczeństwo w trakcie transportu. Doskonałym tego przykładem są konstrukcje firmy Kegger, producenta autotransporterów obsługującego klientów z większości krajów europejskich. Nowoczesne autolawety tego dostawcy mogą być wyposażone w:

  • wyciągarkę elektryczną,
  • dodatkowe najazdy,
  • rolki ślizgowe i zwrotne,
  • obniżoną podłogę,
  • belki blokujące koła.

Bezpieczny transport pojazdu na autolawecie wymaga koncentracji, staranności oraz dbałości o każdy szczegół. Osoby początkujące nie powinny zbyt szybko popadać w rutynę, gdyż ta może okazać się zgubna. Przestrzeganie wskazówek zawartych w tym artykule z pewnością pomoże w bezpiecznym i szybkim transporcie pojazdu na autolawecie.