Firma

Porównanie transportu morskiego i drogowego

Transport morski i drogowy różnią się od siebie i nie chodzi jedynie o różne trasy, którymi mogą się poruszać. Parametry transportowe ciężarówek umożliwiają im zabranie mniejszego obciążenia, dlatego towary do dużych masach trzeba transportować większą ilością maszyn. Natomiast w przypadku transportu morskiego obciążenie nie jest kluczowym parametrem ładunku. Co jeszcze różni je między sobą?

Podstawowe różnice między transportem morskim i drogowym

Transport drogowy przy użyciu ciężarówek i półciężarówek należy do najczęściej wykorzystywanych w codziennym przemieszczaniu ładunków. Jest to spowodowane jego szybkością działania oraz faktem, że przesyłane towary przewożone są bezpośrednio do miejsca, w którym mają się znaleźć.

Jak wszystko, tak również transport drogowy oprócz plusów, posiada również minusy. Podstawowym z nich są ograniczenia związane z ilością przewożonego towaru. Oprócz barier wytrzymałościowych ciężarówek istnieją również przepisy uniemożliwiające poruszanie się pojazdom o masie całkowitej powyżej – 3,5 t, 6 t, 8 t, 12 t i 16 t. Uzależnione są od pory roku, godziny oraz dnia tygodnia.

Transport morski jest natomiast najczęściej wykorzystywany w przypadku obrotu międzynarodowego różnego rodzaju towarów i dóbr. Ze względu na ogromne przestrzenie oraz wyporność można tu wskazać nieograniczone możliwości przewozowe – zarówno rozmiarowe, jak i wagowe.

Minusem jest natomiast długi czas oczekiwania na towar. Dodatkowym utrudnieniem jest rozładunek i załadunek kontenerowca, który jest dodatkowo płatny oraz wymaga przetransportowania towarów zarówno do doku, jak również odebrania go stamtąd.

Dlatego firmy transportowe, takie jak NET-CARGO, oferują zarówno przewóz morski, jak i drogowy. Dzięki temu otrzymuje pewność, że towar zostanie przetransportowany w dowolne miejsce na świecie.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na transport morski?

Jeśli chcemy wykorzystać do przewozu naszych towarów transport morski, należy pamiętać o jego obsłudze spedycyjno-celnej. Posiadanie odpowiedniego przedstawicielstwa jest wymagane w niektórych przypadkach, zarówno sprowadzając towary na teren Unii Europejskiej, jak i eksportując je poza teren wspólnoty.

Korzystając z transportu morskiego, należy mieć też na uwadze magazynowanie przewożonego towaru. Jego odpowiednie zabezpieczenie pozwala również odroczyć płatność cła i zaczekać na najkorzystniejsze warunki rynkowe.