Samochody

Przegląd pędzelków detailingowych – rodzaje i zastosowanie

Zestaw pędzelków detailingowych to niezbędne wyposażenie każdego kierowcy, dla którego wygląd auta ma pierwszorzędne znaczenie. Ich zadaniem jest przede wszystkim usuwanie brudu czy kurzu z miejsc, do których trudno dotrzeć ściereczkami czy gąbkami samochodowymi. Takich zakamarków jest sporo i czyści się je na różne sposoby, ale konieczne do tego jest zaopatrzenie się w kilka pędzelków o odmiennych włosiach czy trzonkach.

Aby osiągnąć idealny wygląd ukochanego pojazdu, trzeba zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Środowisko miłośników motoryzacji, którym zależy, aby ich auta wyróżniały się lśniącą karoserią, wnętrzem bez najmniejszej skazy i zwracają uwagę na liczne drobiazgi, jest w Polsce bardzo liczne. Do osiągnięcia tego celu niezbędne są odpowiednie wyposażenie.

– Dobrej jakości pędzelek detailingowy, obok ściereczki z mikrofibry, należy do podstawowego zestawu akcesoriów do pielęgnacji pojazdów – mówi ekspert z Gloss Factory, sklepu internetowego oferującego m.in. kosmetyki samochodowe. – Znawcy zalecają, aby mieć je zawsze pod ręką i wozić z sobą podczas podróży. A już koniecznie powinny znajdować się na wyposażeniu w każdym garażu. Używając ich w odpowiedni sposób nie narażamy lakieru czy wrażliwych elementów kokpitu na zarysowania i drobne uszkodzenia podczas usuwania zabrudzeń.

Rodzaje pędzelków detailingowych

Do czyszczenia karoserii czy wnętrza pojazdu najczęściej używa się specjalistycznych ściereczek lub gąbek. Są wygodne, skuteczne i bezpieczne dla każdej warstwy zewnętrznej auta pod warunkiem, że używa się ich w odpowiedni sposób. Świetnie sprawdzają się na dużych powierzchniach, także tych zakrzywionych czy łączonych. Problem zaczyna się, gdy trzeba wyczyścić trudno dostępne i mniejsze fragmenty. Wiele osób na własnej skórze przekonało się, że niemożliwe jest dokładne usunięcie brudu z całych kratek nawiewu czy konstrukcji atrapy chłodnicy, a w okolicach łączenia poszczególnych elementów zawsze zostają brzydko wyglądające fragmenty. Jednak dla wielu kierowców pozostawienie nawet małych zabrudzeń nie wchodzi w grę.

Wtedy do ręki należy wziąć pędzelki detailingowe stworzone specjalnie do czyszczenia trudnych miejsc. Najważniejszym ich elementem jest oczywiście włosie, którym bezpośrednio usuwa się zabrudzenia. W zależności od tego jakie miejsce ma oczyścić i jaki jest rodzaj zabrudzenia, należy dobrać do tego odpowiednią końcówkę. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów.

  • Pędzelki detailingowe z delikatnym włosiem przeznaczone są do czyszczenia miejsc, których powierzchnie szczególnie narażone są na zarysowania. Dotyczy to przede wszystkim fragmentów pokrytych lakierem, a więc np. krawędzi znaków marek samochodowych czy wewnętrznych części klamek. W środku samochodu zaleca się ich używanie przy elementach wykonanych z bardzo delikatnego błyszczącego plastiku tzw. piano black. Ich włosie wykonane jest najczęściej z materiału naturalnego lub bardzo delikatnych produktów syntetycznych, czasem wykorzystuje się oba materiały do jednej końcówki. Pędzelki te stosuje się w miejscach, których nie można skutecznie wyczyścić ściereczką z mikrofibry.
  • Pędzelki detailingowe ze wzmocnionym włosiem służą do usuwania nalotu z miejsc mocno zabrudzonych. Czyści się nimi np. zakamarki felg aluminiowych, elementy silnika czy atrapy chłodnic. Można używać ich także wewnątrz pojazdów przy zawiasach czy elementach wykonanych z odpornych materiałów. Wykorzystuje się do nich najczęściej włosie syntetyczne, które odporne jest na działanie silnych, chemicznych preparatów czyszczących.
  • Pędzelki detailingowe z piankową główką służą przede wszystkim do czyszczenia kratek nawiewu wewnątrz samochodu. W zasadzie są czymś w rodzaju małych gąbeczek zamocowanych na trzonkach, ale dzięki takiej konstrukcji łatwo można operować nimi w miejscu łączenia plastikowych kratek nawiewu. Skutecznie usuwają stamtąd zanieczyszczenia.

Skuwka i trzonek – ważne elementy pędzelków detailingowych

Włosie jest najważniejszą częścią pędzelków detailingowych, ale należy zwracać uwagę także na pozostałe elementy ich budowy. Końcówkę przeznaczoną do czyszczenia utrzymuje w zwartej wiązce skuwka. To istotny fragment ponieważ może zdarzyć się czasem, że przypadkowo dochodzi do jej kontaktu z czyszczoną powierzchnią. To niebezpieczna chwila dla lakieru, delikatnego plastiku czy ekranów deski rozdzielczej, dlatego nie może ona być wykonana z metalu. Z tego powodu także do czyszczenia samochodów nie można używać zwykłych pędzelków malarskich, nawet jeśli mają wyjątkowo delikatne włosie. Skuwka pędzelków detalingowych najczęściej wykonana jest z plastiku, ale mimo to podczas czyszczenia wrażliwych elementów należy uważać, aby nie doszło między nimi do kontaktu.

Ważne zadanie do spełnienia ma także trzonek. Producenci akcesoriów do kosmetyki samochodowej unikają wykonywania ich z drewna, m.in. dlatego że nie jest odporne we właściwym stopniu na działanie silnych środków czyszczących. Najczęściej robi się je z plastiku, ale do narzędzi lepszej jakości wykorzystuje się twardą gumę. Jest ona przyjemna w dotyku, łatwo się ją utrzymuje w dłoni i przede wszystkim jest całkowicie bezpieczna nawet dla najbardziej wrażliwych elementów samochodu. Przyjęło się, że końcówka trzonka posiada otwór, który służy do zawieszania pędzelka na haczyku.

Niezbędny zestaw pędzelków i wieszak

Kierowcy dbający o wygląd swoich aut doskonale wiedzą, w których miejscach pędzelki detailingowe przydają się najbardziej. Wśród elementów zewnętrznych najczęściej wymieniają:

  • kratki chłodnicy,
  • felgi aluminiowe,
  • znaki marek samochodowych,
  • wewnętrzne części klamek;
  • elementy ozdobne – zwłaszcza chromowane.

W środku pojazdu czyści się nimi kratki nawiewu, wnęki i zawiasy oraz wszelkie zakamarki deski rozdzielczej. Wymaga to zaopatrzenia się w kilka różnych pędzelków z różnymi rodzajami włosia i długościami trzonków. W sklepach z akcesoriami można kupować je pojedynczo lub w zestawach. Dostępne są także specjalne wieszaki mocowane do ścian, które służą do odwieszania czystych pędzelków po użyciu.