Budownictwo

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Poszukiwanie oszczędności energetycznych składnia specjalistów o techniki do konstruowania nowych urządzeń i systemów, dzięki którym można ograniczyć wydatki. Do pracy jest zaprzęgana natura, co pozwala na wykorzystywanie darmowych, ale niezwykle cennych zasobów. Przykładem takiego rozwiązania są gruntowe wymienniki ciepła, które obok pomp ciepła, paneli i kolektorów solarnych oraz elektrowni wiatrowych pomagają oszczędzać energię.

Czym jest i jakie zadania pełni gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowe wymienniki ciepła wspomagają rekuperację montowaną w systemie wentylacji budynku. Jak wiadomo, rekuperacja ma na celu odzyskiwanie energii cieplnej wyrzucanej ze zużytym powietrzem na zewnątrz. W wentylacji z rekuperacją podczas wymiany powietrza ciepło jest przekazywane z jednego strumienia do drugiego. Dzięki temu nie jest tracone i nie wzrastają rachunki za ogrzewanie domu.

Rekuperacja bywa bardzo skuteczna, ale nie jest idealna. Dlatego, aby wzmocnić jej działanie, stosuje się gruntowe wymienniki ciepłaSą to specjalne konstrukcje montowane pod powierzchnią gruntu i połączone z systemem wentylacyjnym domu. Ich zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej systemu przez wstępne ogrzanie lub schłodzenie powietrza.

Gruntowe wymienniki ciepła – rodzaje

Wśród energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań gruntowe wymienniki ciepła cieszą się dużym powodzeniem. W ich montażu specjalizuje się firma Eco Solutions, która oferuje klientom również inne nowoczesne rozwiązania techniczne, takie jak odkurzacze centralne czy ogrzewanie elektryczne. GWC są dostępne w trzech wariantach, różniących się budową i zastosowanym materiałem. Są to:

  • Wymienniki ciepła rurowe – składają się z systemu rur najczęściej wykonanych z PCV, mających średnicę 110 mm lub 200 mm. Konstrukcja o długości 30-50 metrów jest umieszczana pod ziemią na głębokości od 1,5 do 2,5 m,
  • wymienniki ciepła płytowe – tworzą je płyty z tworzywa sztucznego montowane w gruncie ponad warstwą żwiru. Pomiędzy płytami zachowuje się przerwy, a cała konstrukcja jest podłączona do dwóch kolektorów z łączącym je rurociągiem,
  • wymienniki ciepła żwirowe – tworzy je warstwa żwiru, przez którą przepuszcza się powietrze. W wyniku kontaktu z materiałem jest ono schładzane latem i ogrzewane zimą.

Jedną z odmian GWC są też wymienniki glikolowe. Powietrze jest w nich przepuszczane rurami umieszczonymi w zamkniętym układzie zalanym glikolem. Rozwiązanie to ma bardzo wysoką wydajność energetyczną i świetnie współpracuje z pompami ciepła.