Firma

Rola i znaczenie osłon na kable

Wytrzymałe, wygodne, dyskretne – osłony na kable pozwalają ukryć przewody, które z rozmaitych przyczyn muszą być rozłożone na otwartej przestrzeni, w mocno wyeksponowanym miejscu. Spotykamy je w pomieszczeniach biurowych, centrach handlowych, warsztatach, a zatem w rozmaitych obiektach komercyjnych. Dlaczego używane są właśnie w takich miejscach i czemu dokładnie służą?

Po co stosować osłony na kable?

Osłony na kable umożliwiają porządkowanie przewodów, które z rozmaitych powodów muszą leżeć na podłodze. Przykład? Na terenie centrum handlowego odbywają się targi regionalnych przysmaków, trzeba więc doprowadzić zasilanie do stoisk wystawienniczych na środku hali lub korytarza, gdzie nie ma gniazdek. Osłony na kable w takiej sytuacji pełnią cztery ważne funkcje:

  • ograniczają ryzyko potykania się przechodniów,
  • zapobiegają plątaniu się przewodów,
  • eliminują zagrożenie uszkodzenia przewodów,
  • wpływają na poprawę estetyki otoczenia.

Dzięki osłonom kabli przestrzeń jest schludna i elegancka, ale przede wszystkim bezpieczna. Rezygnacja z osłon w zatłoczonych przestrzeniach zawsze skutkowałaby licznymi wypadkami – groźnymi i dla ludzi, i dla urządzeń technicznych. Nietrudno wyobrazić sobie potknięcia i upadki, do których musiałoby dojść podczas chodzenia po kłębowisku kabli. Nieuniknione byłyby też uszkodzenia przewodów, skutkujące powtarzającą się utratą zasilania, ale także uszkodzeniami podłączonych do nich urządzeń.

Rodzaje osłon na kable

Zabezpieczenia kabli przeznaczone do wnętrz różnią się od osłon drogowych – są węższe, mniejsze, nie muszą być aż tak wytrzymałe. W sklepie internetowym porzadekwkablach.pl dostępne są trzy typy osłon, produkowanych z różnych materiałów, w tym:

  • osłony gumowe,
  • osłony poliuretanowe,
  • osłony z nylonu balistycznego.

Najczęściej spotykanym rodzajem osłon biurowych są te wykonane z gumy. Przewody wciska się do wspólnego kanału od dołu, następnie elastyczną osłonę należy przykleić do posadzki.  Poliuretanowe osłony kablowe wzorowane są na najazdach drogowych i mają dwuczęściową budowę. W dolnej części znajduje się kilka kanałów, co pozwala na osobne poprowadzenie przewodów zasilających różne urządzenia; do ich ochrony służy pokrywa nakładana od góry. Osłony z nylonu batalistycznego mają postać taśmy mocowanej na rzepy – takie rozwiązanie idealnie nadaje się do wnętrz, w których podłogi wyłożone są wykładziną dywanową.

Nie jesteś pewien, jaką osłonę na kable wybrać? Zapoznaj się z opisami poszczególnych produktów, a w razie dalszych potrzeby skontaktuj się ze specjalistą.