Zdrowie i uroda

Skąd bierze się nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów jest dość często występującą przypadłością, z którą zmaga się wiele osób. Zazwyczaj za przyczynę tego problemu uznaje się genetyczne predyspozycje lub ogólne osłabienie zębów. W rzeczywistości nadwrażliwość zębów powstaje na skutek zupełnie innych czynników, a nieleczona może pogłębiać się i nieść ze sobą przykre konsekwencje. Sprawdź, skąd bierze się nadwrażliwość zębów i poznaj metody jej zapobiegania.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Niezwykle ważne do postawienia trafnej diagnozy i rozpoczęcia skutecznego leczenia jest ustalenie, czym tak właściwie jest nadwrażliwość zębów. Nadwrażliwość zębów powstaje na skutek odsłonięcia się kanalików zębinowych, następnie powodując nagły i ostry ból podczas spożywania gorących, zimnych, kwaśnych lub słodkich posiłków i napojów. Dodatkowo reakcja często pojawia się również podczas dotykania wrażliwego zęba.

Zębina może zostać odsłonięta zarówno w okolicy korzenia jak i korony zęba, w zależności od czynników wywołujących nadwrażliwość. W zależności od dolegliwości bólowych dentysta może ustalić, z jakiego powodu uzębienie stało się nadwrażliwe, dzięki czemu może zostać wdrożone najlepiej dopasowane leczenie. Wyodrębnienie przyczyny pozwala również na zmianę nawyków lub zaniedbań, które doprowadziły do powstania nadwrażliwości, przez co możliwe będzie zapobiegnięcie nawrotowi problemu.

Jak powstaje nadwrażliwość zębów?

Najczęstszą przyczyną powstawania nadwrażliwości zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zaniedbania w tej kwestii prowadzą do powstawania ubytków, próchnicy i niszczenia się szkliwa, przez co zębina zostaje odsłonięta i staje się bezpośrednim źródłem nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Ból może pojawić się także na skutek wystąpienia próchnicy, bruksizmu i innych wad zgryzu.

Istotnym czynnikiem wywołującym nadwrażliwość jest również nieodpowiednia dieta, w której brakuje witamin i minerałów odpowiadających za zdrowe uzębienie. Z wrażliwymi zębami często zmagają się również osoby, których dieta jest bogata w owoce cytrusowe, mające działanie „zmiękczające” szkliwo, sprawiając że staje się ono bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Zęby dotknięte nadwrażliwością nie powinny być bagatelizowane ze względu na ich powszechność. Odkładanie wizyty u dentysty może spowodować poszerzenie się problemu i uwrażliwienie się pozostałych zębów, co finalnie doprowadzi do ich permanentnego osłabienia i podatności na próchnicę oraz inne uszkodzenia. Pierwszym krokiem powinno być więc skonsultowanie się z renomowanym dentystą, którego można znaleźć w klinice stomatologicznej ES Dentica w Tychach. Stomatolog rozpozna przyczynę powstania nadwrażliwości, dzięki czemu wdroży skuteczne leczenie.

Podczas pozbywania się nadwrażliwości najpierw zabezpiecza się odsłoniętą zębinę, a następnie przeprowadza się szereg innych czynności mających na celu wzmocnienie szkliwa i pozbycie się wszelkich ubytków. Dodatkowo stomatolog może zalecić zmianę diety i nawyków dotyczących dbania o higienę jamy ustnej oraz zaproponować zakupienie specjalistycznych past oraz płynów, przeznaczonych do nadwrażliwych zębów.