Spawanie elementów rurowych i walcowych. Obrotniki rolkowe
Spawanie przedmiotów cylindrycznych może być dość trudne. Bez względu na to, czy są to elementy niewielkie czy o dużych średnicach jak części podwozi samochodów ciężarowych czy cystern – zawsze warto skorzystać z dodatkowych maszyn i urządzeń ułatwiających prace spawalnicze. Dlaczego warto wybrać obrotniki rolkowe? Wyjaśniamy w artykule.
Czym są obrotniki rolkowe do spawania?
Obrotniki rolkowe to jedne z podstawowych urządzeń w każdym zakładzie przemysłowym, w którym spawane są elementy o przekroju cylindrycznym. Doskonale sprawdzają się podczas obróbki technologicznej małych oraz bardzo dużych elementów. Jaka jest ich największa zaleta? Obrotniki rolkowe montowane są bezpośrednio do podłoża. Inny rodzaj pozycjonera spawalniczego, czyli obrotnica kolumnowa, to stół roboczy na stalowym wysięgniku. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że obrotnik rolkowy zapewnia o wiele większą stabilność i absorpcję drgań, co od razu przynosi na myśl największą korzyść wynikająca z ich stosowania. Poza tym dostęp do obrabianego przedmiotu jest wygodny z każdej strony. Obraca się on swobodnie na obrotniku, a spawacz ma wygodny dostęp do każdej powierzchni bez podestów, drabin, wysięgników czy pomocy innych maszyn.
Obrotnik rolkowy to ten typ pozycjonera spawalniczego, który montowany jest bezpośrednio do podłoża. Jego wygląd jest zatem bardzo charakterystyczny i od razu rzuca się w oczy w zakładach spawalniczych. Zbudowany jest z szyny oraz obracających się kół, które nie tylko umożliwiają pozycjonowanie przedmiotu, ale również zwiększają stabilność i absorbują wszystkie wstrząsy. W zależności od wielkości obrotniki mają różną liczbę rolek czynnych i kół na sekcję. Ogromną zaletą obrotników rolkowych jest możliwość spawania przedmiotów cylindrycznych o skomplikowanej geometrii, np. wygiętych w kształt litery T lub C.
Stabilność dzięki obrotnikom rolkowym
Obrotniki rolkowe stanowią doskonałą alternatywę dla standardowych stołów warsztatowych oraz obrotników kolumnowych. Chociaż te drugie urządzenia również są niezwykle popularne i potrzebne, to właśnie obrotniki rolkowe zapewniają największą stabilność podczas pracy. Jak mówi pracownik firmy Bartom – producent manipulatorów spawalniczych:
Podczas konstrukcji naszych obrotników rolkowych jako główny cel obraliśmy pomoc dużym zakładom przemysłowym spawających cysterny, zbiorniki, podwozia samochodów ciężarowych, silosów. Obrotniki rolkowe montowane są do podłoża, dzięki czemu spawacz ma wygodny dostęp do obrabianego przedmiotu bez platformy, wysięgnika czy innych wzniesień. Obracanie detalem o nawet bardzo dużej średnicy nie stanowi większych problemów. Ponadto konstrukcja obrotnika i poszczególne komponenty przemyślana jest w taki sposób, aby jak najlepiej tłumiła wszelkie wstrząsy i drgania. Oczywiście w naszej ofercie znajdują się również obrotniki rolkowe warsztatowe, które świetnie sprawdzają się podczas spawania niewielkich detali.
Korzyści ze stosowania obrotników rolkowych
Co zyskasz w swojej firmie, stosując obrotniki rolkowe? Korzyści ze spawania z użyciem tego typu manipulatorów spawalniczych jest bardzo dużo. Przede wszystkim najważniejszą są realne zyski w firmie. Inwestycja w obrotniki rolkowe bardzo szybko się zwraca. Spawacz podczas swojej pracy ma swobodny dostęp do każdej płaszczyzny obrabianego przedmiotu, dzięki czemu popełnia mniej błędów i pracuje szybciej. Zwiększenie wydajności i zredukowanie błędów przekłada się na realne korzyści finansowe. Oprócz tego podnosi komfort pracy spawaczy. Finalny produkt jest wyższej jakości, co podnosi satysfakcję klienta. Natomiast skrócenie procesów spawania oraz zredukowanie liczby braków przyczyniają się do podniesienia świadomości środowiskowej firmy, tak ważnej w dzisiejszych czasach.