Samochody

System e-Toll – co warto wiedzieć?

O systemie e-Toll mówi się bardzo dużo, a mimo to wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Co skrywa się pod jego pojęciem i kogo obowiązuje? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Czym jest system e-Toll?

Pojawienie się systemu e-Toll nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie on ma zastąpić poprzedni system Viatoll. Tylko co to jest e toll? To nic innego jak nowoczesny system obsługującym opłaty drogowe za korzystanie z płatnych odcinków dróg krajowych oraz autostrad w Polsce.

Działanie tego systemu opiera się o technologię wyznaczania pozycji pojazdu na podstawie gps i wykorzystaniu wirtualnych bramownic. Samym nadzorowaniem systemem etoll zajmuje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych oraz Autostrad.

Kto musi korzystać z systemu e-Toll?

Zasady korzystania z nowego systemu się nie zmieniły, co oznacza, że jest to obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, które musiały to robić przy systemie Viatoll. W takim razie osoby, które poruszają się po drogach płatnych pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton muszą opłacić e-Toll.

To jednak nie wszystko, ponieważ opłaty drogowe obowiązują również zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Nawet autobusy obowiązują opłaty etoll, gdy ilość miejsc przekracza dziewięć. Dlatego lepiej o tym pamiętać, jeśli nie chcemy mieć później nieprzyjemności.

e-Toll – jak zacząć korzystać?

Tylko jakzacząć korzystać z e-Toll? Jak zacząć swoją przygodę z nowym systemem? Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać, a jedyne, co trzeba zrobić, to wybrać urządzenia zsl lub urządzenia obu. Wybór oczywiście nie może być przypadkowy, a to oznacza, że ostatecznie trzeba wiedzieć, czy lepszym wyborem będzie dla nas urządzenie pokładowe zsl, czy też jednak urządzenie pokładowe obu.

Jeśli już wcześniej korzystało się z systemuViatoll, to wystarczy skontaktować się z firmą obsługującą e-Toll. Nie będzie to takie trudne, jak by się mogło wydawać, ponieważ etoll kontakt oferujena kilka sposobów. Można to zrobić telefonicznie, przez stronę internetową, czy nawet przez maila.

e-Toll a opłaty

Jeśli chodzi o opłaty KAS, to każdy może zdecydować o tym, jak będzie się rozliczać. Do wyboru pozostaje możliwość rozliczania w cyklach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Co więcej, można też samodzielnie wybrać, jak opłaty autostrady będą pobierane. Wystarczy podczas rejestracji w systemie określić sposób płatności za przejazd po drogach płatnych. Można zdecydować się na konto przedpłacone, czy konto z odroczoną płatnością.

Ciekawą opcją może okazać się właśnie konto przedpłacone i nawet e-toll opinie z takim sposobem płatności ma najlepsze, ponieważ z góry doładowuje się konto, z którego pobierane są środki za wykonane przejazdy. Dzięki temu na bieżąco ma się za sobą wszystkie rozliczenia.