Firma

Taśmy LED – utrzymujący się trend czy powolne odchodzenie do lamusa?

Taśmy LED przez długi czas stopniowo zyskiwały swoją popularność. Nic w tym dziwnego, ponieważ użyć można ich było absolutnie wszędzie. Spisywały się świetnie jako oświetlenie wewnątrz budynku, ale także jako dekoracja na zewnątrz. Dalej spisują. Klienci sięgają po nie coraz częściej i na ten moment nie zapowiada się, aby miało się to zmienić.

Na utrzymywanie się trendu ledowych pasków wpływa bardzo wiele czynników, więc logiczne, że nieprędko on ustanie. Aktualnie, praktycznie w każdym domu spotkać możemy chociaż fragment tego typu oświetlenia i jest ono używane na porządku dziennym. Poniżej znajdują się wszystkie informacje, które pomogą w przekonaniu się do tego typu świateł.

Jak działa LED i czym się wyróżnia?

Oświetlenie LED niezależnie od postaci, w której występuje, cechuje się bardzo niskim poborem energii. Stąd też spora część ludzi wybiera właśnie tą opcję. Sam skrót LED powstał od angielskich słów light-emitting diode, co znacznie sugeruje, że głównym sprawcą emitującym światło jest właśnie dioda.

To ten komponent posiada właściwości uwalniania energii w postaci światła, spowodowane nagłym naporem elektronów na jednej warstwie, chcących przedostać się na drugą. Wszystko odbywa się po zamknięciu obwodu elektrycznego, czyli najprościej mówiąc po naciśnięciu włącznika. Ponadto, oświetlenie ledowe posiada możliwości regulacji barwy światła, czego nie oferują nam chociażby żarówki wolframowe.

Zasilanie taśmy LED

Zanim w ogóle kupimy taśmę ledową musimy pamiętać, że nie jest ona zasilana napięciem zmiennym 230V występującym w gniazdku. Podłączenie tego rodzaju oświetlenia bezpośrednio do sieci elektrycznej poskutkuje w najlepszym wypadku spaleniem się każdej diody, a w najgorszym zwarciem całej instalacji. 

Pomiędzy taśmy, a przewody od instalacji najlepiej umieścić kontrolery smart. Posiadają one opcję konwertowania napięcia do 12V lub 24V, a także jego prostowania. Opcja smart w nich zawarta umożliwia natomiast podłączenie się ich do sieci wifi, a następnie zgranie ich z telefonem. W ten sposób bez problemu z każdego miejsca z dostępem do sieci możemy sterować działaniem taśm. Nie chodzi tutaj tylko o świecenie i gaszenie, ale również o zmianę koloru światła, ściemnianie, rozjaśnianie oraz zmianę barwy.

Przykłady stosowania pasków ledowych

Napisaliśmy wcześniej, że ten typ oświetlenia można stosować niemal wszędzie. Jest to całkowicie kwestia indywidualna. Taśmy LED są z reguły montowane jako dekoracja, a nie oświetlenie główne, jednak w przypadku ich obecności nie można mówić o ciemności.

Pierwszym, ciekawym zastosowaniem jest łazienka. Pasy umieszcza się w okolicach wanny czy prysznica bez obaw o ich zalanie. Oświetlenie to jest w stu procentach wodoodporne. Pamiętajmy jednak, że taśmy powinny być montowane w specjalnych profilach.

Często spotyka się również tego typu światło pod meblami w kuchni, co pozwala na lepszą widoczność przy gotowaniu. Robić możemy również podwieszane sufity z użyciem taśm, a także tworzy się z ich pomocą klimat w pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia.