Firma

Umowa kupna sprzedaży-samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu stanowi kluczowy dokument transakcji zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego. Warto wiedzieć jak powinna wyglądać, tak by uniknąć kosztownych błędów i nie narażać się na problemy z urzędnikami, którzy podważyliby jej ważność.

Umowa kupna-sprzedaży – gotowy wzór czy ręcznie?

W zasadzie nie ma to większego znaczenia, ponieważ obie formy są dopuszczalne. Trzeba natomiast uważać, aby treść umowy kupna-sprzedaży była zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami. Na przestrzeni lat wciąż zmieniają się regulacje, więc wyłącznie obowiązujący w danym roku wzór będzie odpowiedni. Skup aut dostawczych i osobowych Autozmieniarka zwraca uwagę, że sporządzenie umowy kupna-sprzedaży dotyczy każdej sytuacji, bez względu na rodzaj pojazdu, jego stan techniczny, jak i typ transakcji (indywidualny lub z firmą). 

Umowa kupna-sprzedaży – niezbędne elementy

Pierwszym ważnym elementem umowy są dane związane z datą i miejscem zawarcia umowy, a także ze stronami transakcji. Trzeba zatem wypisać imiona i nazwiska, adresy zameldowania lub zamieszkania oraz PESEL i numery dokumentów potwierdzających tożsamość. Co ważne, konieczne są dane ewentualnych współwłaścicieli pojazdu.  

Druga sekcja dotyczy warunków umowy. To przede wszystkim informacje o aucie, a więc marka i model, ale ponadto numer rejestracyjny (oczywiście jeżeli samochód jest zarejestrowany) i rok produkcji. Istotne, aby nie zapominać o wpisaniu numeru nadwozia (VIN). To również miejsce na podanie kwoty transakcji i formy zapłaty.

Kolejnym elementem są oświadczenia. Osoba sprzedająca zapewnia zatem, że jest właścicielem danego auta, a jednocześnie pojazd nie jest zajęty przez komornika ani też obciążony żadnym zastawem. To jest także miejsce na informację o przekazaniu kluczyków i podanie ich liczby. Z kolei kupujący oświadcza zapoznanie się ze stanem technicznym samochodu. Dobrze też dodać wpis o tym, że wszelkie pozostałe kwestie podlegają zapisom kodeksu cywilnego. 

Ostatnia kwestia to obowiązkowe złożenie podpisów obu stron transakcji. Często też pojawiają się dodatkowe paragrafy, które uzupełniają informacje i podkreślają rzetelność przeprowadzonej transakcji. 

Na co warto zwrócić uwagę?

Nabywca pojazdu nie powinien zgadzać się na umieszczenie w umowie wyłączeń. Szczególnie dotyczy to odpowiedzialności za ukryte wady. Jeżeli osoba sprzedająca nie ma całościowej wiedzy na temat historii auta, to lepiej unikać oświadczenia o bezwypadkowości. Podobną ostrożność należy zachować przy wpisywaniu przebiegu. Lepiej podać aktualny stan licznika niż konkretną deklarację przebiegu. Warto ponadto wpisać wszystkie usterki, jeżeli przed sprzedażą przeprowadzono przegląd samochodu. 

Pod względem formalnym umowa ze skupem nie różni się od umowy zawieranej między osobami fizycznymi. Natomiast zyskuje się czas, ponieważ to Skup Aut bierze na siebie jej przygotowanie. Nie trzeba również tracić czasu na samodzielne poszukiwania kupców, a pieniądze otrzymuje się w zasadzie od ręki.