Budownictwo

W jaki sposób prostuje się sufity?

Choć nierówne powierzchnie sufitów kojarzą się przede wszystkim z zabudową z poprzedniego wieku, to wciąż zdarza się, że nowe mieszkania oddawane są z nierównościami na tej płaszczyźnie. Przeprowadzenie wtedy prac remontowych jest znacznie utrudnione, a w przypadku niektórych elementów zabudowy – wręcz uniemożliwione. Dlatego wszelkie tego typu prace trzeba rozpocząć o wyprostowania powierzchni sufitu.

Metody na wyprostowanie sufitu

Zasadniczo są dwa podstawowe sposoby na wyprostowanie sufitu. Pierwszym z nich jest zastosowanie gładzi szpachlowej. Nada się ona przede wszystkim w przypadku, gdy krzywizna powierzchni nie jest zbyt duża. Jest to jednak praca dość czasochłonna, wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania podłoża – oczyszczenia sufitu i zagruntowania. Jeśli prace związane z renowacją zostaną przeprowadzone nieprawidłowo, to oprócz krzywego sufitu uzyskamy również efekt sypiącej się na głowę gładzi.

Drugim sposobem na wyprostowanie powierzchni sufitu jest zastosowanie płyt karton-gipsowych. Korzysta się z niego przede wszystkim w sytuacjach, gdy nierówności w płaszczyźnie są znaczne i dochodzą do kilku centymetrów. Ta metoda sprawi, że nieco zmniejszy się nam wysokość pomieszczenia, ale oprócz prostego sufitu uzyskamy również dodatkowe wyciszenie pokoju. Wykonanie prostowania płytami karton-gipsowymi wymaga dużego doświadczenia od wykonawcy i musi zostać przeprowadzone fachowo. Są one montowane na płaszczyźnie sufitu, a następnie pokrywane gładzią szpachlową.

Przy wykonywaniu tych prac potrzebna jest pomoc firm specjalizujących się w pracach remontowych, takich jak PHUP Texon. Prostowanie sufitów na własną rękę może dać efekty krótkotrwałe i niesatysfakcjonujące

W czym przeszkadza krzywy sufit?

Krzywe sufity to ogromne utrapienie we wszelkich pracach remontowych związanych z przebudową i rearanżacją mieszkań. Decydując się na zmianę rozmieszczenia zabudowy, np. chcą uzyskać otwartą kuchnię, można natknąć się na różnice sięgające kilku centymetrów w powierzchni sufitu. Znacznie to utrudni wyburzenie ścian działowych oraz mocno wpłynie na estetykę pomieszczeń.

Nierówności w powierzchni sufitu uniemożliwiają również stworzenie w pełni funkcjonalnej garderoby lub szafy z drzwiami przesuwnymi. W takich przypadkach szyny, po których poruszają się drzwi, będą znajdowały się pod kątem, co z kolei uniemożliwi ich otwieranie. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba wykonać prostowanie sufitu, a dopiero później dostosować do nowych parametrów wymiary szafy.