Budownictwo

Wybieramy najlepsze urządzenie do odpylania pyłów

Podczas wielu procesów technologicznych do powietrza emitowane są różnego rodzaju pyły, których wdychanie jest szkodliwe dla pracowników zakładów produkcyjnych. Dlatego też urządzenia do odpylania pyłów stanowią niezbędne wyposażenie wielu przedsiębiorstw, takich jak stolarnie, spawalnie czy warsztaty zajmujące się obróbką metalu. Czym kierować się wybierając odpowiednie do potrzeb urządzenie do odpylania pyłów?

Rodzaje odpylaczy

Odpylacze to urządzenia filtrowentylacyjne, których zadaniem jest usunięcie z powietrza cząstek ciał stałych, czyli pyłów, a także kropelek cieczy. Urządzenie do odpylania podzielić można na dwie duże grupy: odpylacze mokre oraz odpylacze suche. Jak informuje specjalista z firmy Klimawent, produkującej wentylatory i urządzenie filtrowentylacyjnew wymienionych grupach można dokonać dalszego podziału na typy odpylaczy, ze względu na zjawiska fizyczne, które urządzenia te wykorzystują do odseparowania pyłów z powietrza. Odpylacze mokre bazują na zjawisku koagulacji. Wśród odpylaczy suchych wyróżnić można natomiast:
    • urządzenia cyklonowe wykorzystujące siłę odśrodkową;
    • komory osadnicze wykorzystujące siłę grawitacji,
    • odpylacze inercyjne wykorzystujące siłę bezwładności,
    • elektrofiltry wykorzystujące siły elektrostatyczne,
    • odpylacze workowe i filtry włókninowe działające na zasadzie filtracji.

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do odpylania pyłów?

Kupując urządzenia odpylające, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu oraz pożądaną skuteczność odpylaczy. Najważniejszym parametrem urządzeń do odpylania pyłów jest sprawność oczyszczania. Określa ona zdolność poszczególnych odpylaczy do usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Sprawność oczyszczania obliczana jest na podstawie pomiarów stężenia zanieczyszczeń w gazach wlatujących oraz gazach oczyszczonych. 

Skuteczność urządzeń do usuwania pyłów z powietrza sięga od około 30% w przypadku komór osadniczych i odpylaczy inercyjnych, przez 60-90% w przypadku urządzeń cyklonowych, aż po 95-99% w przypadku odpylaczy filtracyjnych i 99% w przypadku elektrofiltrów.

Wybierając urządzenia do odpylania pyłów, należy wziąć pod uwagę rodzaj zanieczyszczeń emitowanych podczas prac przeprowadzanych w zakładzie. Ważną cechą odpylaczy jest także ich sprawność oczyszczania. Dobrze dobrane urządzenia filtrowentylacyjne pozwalają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy w firmie.